İşte AK Parti milletvekili aday listesi

21 Mayıs 2018 Pazartesi - 22:03 | Son Güncelleme : 21 05 2018 - 22:41

Ak Parti'de 24 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olacakların isimleri belirlendi. AK Parti'nin 24 Haziran seçimi için YSK'ya sunduğu 600 kişilik milletvekili aday listesinde 167 isim tekrar yer buldu. Adayların 126'sı kadınlardan oluşurken en genç aday 18 yaşındaki Kocaeli 11. sıra adayı Elif Nur Bayram, en yaşlı aday ise 70 yaşındaki Mardin 4. sıra adayı Ahmet Munip Yıldızoğlu oldu. Öte yandan 65. Hükümet'te görev alan Başbakan Yardımcısı Şimşek, AB Bakanı Çelik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Ekonomi Bakanı Zeybekci, Maliye Bakanı Ağbal listede yer almadı.


AK Parti, 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için milletvekili aday listesini Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) verdi.
 
LİSTEDEKİ KADIN VE ERKEK SAYISI
 
AK Parti'de toplam kadın aday sayısı 126, toplam erkek aday sayısı 474 oldu. Adayların yaş ortalaması 44 olurken, 25 yaş altı aday sayısı 57 oldu. En genç aday 18 yaşındaki Kocaeli 11. sıra adayı Elif Nur Bayram oldu. En yaşlı aday ise 70 yaşındaki Mardin 4. sıra adayı Ahmet Munip Yıldızoğlu oldu. 26. dönemde milletvekili olup aday olarak seçilenlerin sayısı 167 olurken, engelli aday sayısı 8, evli aday sayısı 466 oldu.
 
 
SPORCULAR DA LİSTEDE
 
Adayların mesleklerine bakıldığında, 213 kişi mesleğini özel sektör olarak beyan etti. Adayların 106'sı avukat, 61'i mimar/mühendis, 23'ü öğrenci, 17'si doktor, 15'i kamuda yönetici, 14'er mali müşavir ve öğretmen, 8'i eczacı ve 6'sı gazetecilerden oluştu. 
 
AK Parti'nin gazeteci adayları, Ayşe Böhürler, Markar Eseyan, Tülay Kaynarca, Sabri Balaman, Temel Yıldırım ve İbrahim Toru oldu.
 
Listede, vali Selami Altınok, sporcu Kenan Sofuoğlu, Alpay Özalan ve Selçuk Çebi de yer aldı.
 
LİSTEDE OLMAYAN İSİMLER

65. Hükümet'te görev alan Başbakan Yardımcısı Şimşek, AB Bakanı Çelik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Ekonomi Bakanı Zeybekci, Maliye Bakanı Ağbal listede yer almadı.  

 
AK PARTİ İSTANBUL 1. BÖLGE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Berat Albayrak
 
Nurettin Canikli
 
Ravza Kavakçı Kan
 
İsmet Uçma
 
Berna Satır
 
Hulusi Şentürk
 
Fatih Süleyman Denizoğlu
 
Hurşit Yıldırım
 
Ali Sevinç
 
Mustafa Sincan
 
Ahmet Ayhan Kayaoğlu
 
Sinem Demir
 
Mustafa Ataş
 
Erol Kaya
 
Vedat Demiröz
 
Osman Boyraz
 
Mihrimah Belma Satır
 
Ahmet Berat Çonkar
 
Müşerref Pervin Tuba Durgut
 
Eyüp Özsoy
 
Serkan Bayram
 
Fatih Süleyman Denizolgun
 
Şeyma Döğücü
 
Azmi Ekinci
 
Tuba Ercan
 
Sabri Balaman
 
Esma Ersin
 
Mustafa Mican
 
Ahmet Özdinç
 
İbrahim İlçi
 
Semanur Koçal
 
Ramazan Özkürkçü
 
Fidan Erdoğan Avşar
 
Feyzullah Tuna
 
Fuat Kinsiz
 
Ahmet Ayhan Kayaoğlu
 
Sinem Demir
 
Muhammet Ali Kumru
 
Levent Coşkun Erkekoğlu
 
Oktay Tan
 
AK PARTİ İSTANBUL 2. BÖLGE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Süleyman Soylu
 
Fatma Betül Sayan Kaya
 
Volkan Bozkır
 
Abdullah Güler
 
Hasan Turan
 
Serap Yaşar
 
Aziz Babuşçu
 
Şirin Ünal
 
Canan Kalsın
 
Ahmet Hamdi Çamlı
 
Markar Esayan
 
Mustafa Demir
 
İffet Polat
 
İbrahim Yasin Kırıcı
 
Salih Çakır
 
Ayşe Böhürler
 
Suna Tarhan
 
Ahmet Hamdi Görk
 
Hacı Mehmet Baykurt
 
Mustafa Arabul
 
Beyza Sındıraç
 
Serkan Haser
 
Ahmet Yıldız
 
Emine Çakır
 
Hamza Kulaksız
 
Sevde Sena Dağlı
 
Enes Kaşkaş
 
Halil Poyraz
 
AK PARTİ İSTANBUL 3. BÖLGE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Numan Kurtulmuş
 
Mehmet Muş
 
Akif Çağatay Kılıç
 
Mehmet Doğan Kubat
 
Tülay Kaynarca
 
Halis Dalkılıç
 
Emine Sare Aydın Yılmaz
 
Nevzat Şatıroğlu
 
Zafer Sırakaya
 
Rümeysa Kadak
 
Ahmet Mücahit Arınç
 
Mustafa Yeneroğlu
 
Erkan Kandemir
 
Şamil Ayrım
 
Alev Dedegil
 
Yıldız Seferinoğlu
 
Zülfiye Fusun Kümet
 
Murteza Zengin
 
Ayhan Oğan
 
Haşim Taşkıran
 
Ruken Kilerci
 
Rasim Erdoğmuş
 
Hatice Bozdağ
 
Mehmet Umur
 
Oya Eren
 
Bülent Durgun
 
Zehra Ercan
 
Ali Çezik
 
Hasene Çapar
 
Sedat Sayımoğlu
 
Cahit Keskin
 
 
Hayriye Kuzu
 
Mehmet Emin Aşıkkutlu
 
Münir Eren
 
AK PARTİ ADANA MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Jülide Sarıeroğlu
 
Tamer Dağlı
 
Ahmet Zembilci
 
Ramazan Çırak
 
Erol Kahraman
 
Muhammet Aksoy
 
AK PARTİ ADIYAMAN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Ahmet AydınAntalya
 
İbrahim Halil Fırat
 
Mahmut Fatih Toprak
 
AK PARTİ AĞRI MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Ekrem Çelebi
 
Abbas Aydın
 
Dilan Özgün Özmen
 
Erhan Tenekeci
 
AK PARTİ ANKARA 1. NOLU SEÇİM BÖLGESİ
 
Yıldırım Tuğrul Türkeş
 
Fatih Şahin
 
Yalçın Akdoğan
 
 
Murat Yıldırım
 
Fatma Öncü
 
Fahri Usta
 
AK PARTİ ANKARA 2 NOLU SEÇİM BÖLGESİ
 
Mustafa Destici
 
Lütfiye Selva Çam
 
Emrullah İşler
 
Orhan Yegin
 
Arife Polat Düzgün
 
Zeynep Yıldız
 
Ahmet Fethan Baykoç
 
AK PARTİ ANKARA 3 NOLU SEÇİM BÖLGESİ
 
Mehmet Naci Bostani
 
Asuman Erdoğan
 
Nevzat Ceylan
 
Barış Aydın
 
Hacı Turan
 
Meryem Göka
 
AK PARTİ ANTALYA MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Mevlüt Çavuşoğlu
 
Mustafa Köse
 
Sena Nur Çelik
 
İbrahim Aydın
 
Atay Uslu
 
Kemal Çelik
 
Gülçin Özboz
 
Seyit Emre Göyük
 
Ercan Mektep
 
Mustafa Erkan
 
AK PARTİ BALIKESİR MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Adil Çelik
 
Belgin Uygur
 
Yavuz Subaşı
 
Mustafa Canbey
 
Pakize Mutlu Aydemir
 
Ömer Alan
 
Osman Bıldır
 
Zeynep Deniz
 
Encan Aydoğdu
 
AK PARTİ DENİZLİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Cahit Özkan
 
Şahin Tin
 
Ahmet Yıldız
 
Nilgün Ök
 
Hasan Oymak
 
Mustafa Semerci
 
Dilek Çevik
 
Adem Kayar
 
AK PARTİ ERZURUM MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Recep Akdağ
 
Zehra Taşkesenlioğlu
 
Selami Altınok
 
İbrahim Aydemir
 
Zafer Tarıkdaroğlu
 
Fazilet Dağcı Çığlık
 
AK PARTİ GAZİANTEP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Abdulhamit Gül
 
Ahmet Uzer
 
Mehmet Erdoğan
 
Abdullah Nejat Koçer
 
Derya Bakbak
 
Ali Şahin
 
Müslüm Yüksel
 
AK PARTİ İZMİR 2 NOLU SEÇİM BÖLGESİ
 
Hamza Dağ
 
Fehmi Alpay Özalan
 
Necip Nasır
 
Yaşar Kırkpınar
 
Melek Eroğlu
 
Necip Fazıl Kurt
 
Adil Yüksel
 
AK PARTİ KAHRAMANMARAŞ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Mahir Ünal
 
Ahmet Özdemir
 
Celalettin Güvenç
 
İmran Kılıç
 
Mehmet Cihat Sezal
 
Habibe Öçal
 
Türk İslam Karakoç
 
Mehmet İlker Çitil
 
AK PARTİ KAYSERİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Mehmet Özhaseki
 
Mustafa Elitaş
 
Taner Yıldız
 
İsmail Emrah Karayel
 
İsmail Tamer
 
Hülya Nergis
 
Sami Dedeoğlu
 
AK PARTİ KOCAELİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Fikri Işık
 
İlyas Şeker
 
Radiye Sezer Katırcıoğlu
 
Mehmet Akif Yılmaz
 
Sami Çakır
 
Cemil Yaman
 
Emine Zeybek
 
AK PARTİ KONYA MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Ahmet Sorgun
 
Tahir Akyürek
 
Orhan Erdem
 
Leyla Şahin Usta
 
Ziya Altunyaldız
 
Hacı Ahmet Özdemir
 
Gülay Samancı
 
AK PARTİ KÜTAHYA MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Ahmet Tan
 
İshak Gazel
 
Ceyda Çetin Erenler
 
Mustafa Özbey
 
Mehmet Kaymaz
 
AK PARTİ MALATYA MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Bülent Tüfenkçi
 
Öznur Çalık
 
Ahmet Çakır
 
Hakan Kahtalı
 
Selahattin Barış Palandöken
 
Vahit Atalan
 
AK PARTİ MERSİN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Lütfi Elvan
 
Ali Cumhur Taşkın
 
Zeynep Gül Yılmaz
 
Hacı Özkan
 
Bilal Özkan
 
Ali Keser
 
Zeynep Şemsi Aysalar
 
Orhan Kemal Yüksel
 
Güllü Can
 
Mehmet Sait Kayan
 
M.Naci Durmaz
 
Rabia Nur Şenlik
 
Muhammed Emin Erden
 
AK PARTİ SAKARYA MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Ali İhsan Yavuz
 
Recep Uncuoğlu
 
Kenan Sofuoğlu
 
Çiğdem Erdoğan Atabek
 
Ali İnci
 
Ekrem Yüce
 
Lütfi Bayraktar
 
AK PARTİ ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
 
Mehmet Kasım Gülpınar
 
Halil Özcan
 
Zemzem Gülender Açanal
 
Mehmet Ali Cevheri
 
İbrahim Halil Yıldız
 
Halil Özşavlı
 
Ahmet Akay
 
 
Güler Kama İzol
 
İbrahim Toru
 
Sedat Ertürk
 
İsmail Tosun
 
İbrahim Ayhan
 
AK PARTİ ŞIRNAK MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Rizgin Birlik
 
Hatice Atan
 
Mehmet Emin Dindar
 
Mahmut Ökten
 
AK PARTİ TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Mustafa Şentop
 
Mustafa Yel
 
Çiğdem Koncagül
 
Mestan Özcan
 
Kerim Atalay
 
Abdullah Öğe
 
 
AK PARTİ TUNCELİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Hakan Özer
 
Nazif Yıldırım
 
AK PARTİ TRABZON MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Muhammet Balta
 
Adnan Günnar
 
Bahar Ayvazoğlu
 
Salih Cora
 
Vehbi Koç
 
Selçuk Çebi
 
AK PARTİ VAN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
 
Osman Nuri Gülaçar
 
İrfan Kartal
 
Abdulahat Arvas
 
Ebubekir Kaçmaz
 
Gülşen Orhan
 
Yılmaz Kılıç
 
Bilal Emre Yörük
 
Malik Özbey

ETİKETLER