İstanbul'un katenersiz tramvay hattı havadan görüntülendi

AA |  15 Mart 2019 Cuma - 11:09 | Son Güncelleme : 15 03 2019 - 11:09

Eminönü-Alibeyköy tramvay hattının tüm taşıyıcı temel altyapı çalışmaları tamamlanırken raylarına ilk aracın 9 Mart'ta indirildiği güzergahta, bu ay içinde bir kilometrelik bölümde test sürüşlerine başlanacak.


2019 sonunda sinyalli test sürüşlerinin de başlatılması planlanan  hattaki çalışmalar havadan görüntülendi. Görüntülerde, tramvay hattında yoğun bir  çalışmanın yürütüldüğü gözlendi.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesinden alınan bilgilere göre, toplam 10,1  kilometre uzunluğunda olacak hattın, 8,8 kilometrelik bölümündeki faaliyetler  aralıksız sürüyor. Hattın geri kalan kısmında bulunan Unkapanı Kavşağı yenileme  projesi nedeniyle ertelenen Eminönü-Cibali İstasyonları arasındaki güzergah  çalışmalarına da marttan sonra başlanacak.
 
Hattın tüm taşıyıcı temel altyapı çalışmaları tamamlanırken 7  kilometrelik bölümdeki rayların zeminden sürekli enerji beslenme sistemi (APS) ve  trafo merkezlerine ait çalışmalar da devam ediyor. Bu faaliyetler sürerken ilk  araç Bursa'dan getirilerek 9 Mart'ta raylara başarılı ve güvenli bir şekilde  indirildi.
 
Önümüzdeki günlerde, hattın, Balat ile Ayvansaray İstasyonları  arasındaki yaklaşık bir kilometrelik kısmında araç testlerine başlanacak. 2019  sonunda da sinyalli test çalışmalarının başlatılması planlanıyor. Haziran  itibarıyla her ay, iki tramvay aracının sahaya sevkiyatı yapılacak. Bu hatta  toplam 30 araç olacak. Testlerin başarıyla tamamlanmasının ardından yolculara  hizmet verilmeye başlanacak.
 
Görüntü kirliliğine yol açan direk ve kablolar olmayacak
 
Eminönü-Alibeyköy Tramvay hattı, demir yolu taşıtlarına elektrik  enerjisi sağlamak amacıyla kullanılan katener direkleri olmadan yapıldı. Hat  boyunca tramvay araçları enerjisini iki ray arasına gömülü bir sistemden alacak.  Güzergah boyunca, görüntü kirliliği oluşturan katener enerji direkleri ve buna  bağlı havai hat enerji kabloları kullanılmayacak.
 
Rayların altına, titreşimi önleyici sistem uygulanarak, trenin sebep  olduğu gürültü ve vibrasyon en aza indirilerek seyahat konforu arttırılacak.  Ayrıca raylar arasında yeşillendirme çalışmaları yapılarak, bölge ile uyumlu hale  getirilecek.
 
Tramvaylar Bursa'da üretildi
 
Hatta kullanılacak araçların tasarımı Türkiye'de, üretimi Bursa'da  yapıldı. Araçların her biri 590 yolcu kapasiteli. Araç, her bir yönde bulunan 2  sürücü kabini sayesinde 2 yönlü hareket edebiliyor. Aracın dış tasarımı, Haliç  sahil boyundan esinlenerek, deniz temalı olarak yapıldı. Her araçta 2 adet  engelli bölgesi oluşturuldu. Türkiye'de ilk defa uygulanan zeminden sürekli  enerji besleme sistemi (APS) teknolojisine uygun donanıma sahip araçlar,  yolcuların vagon içerisindeki ve dışarısındaki güvenliği için, 14 kameradan  oluşan, kayıt yapma özelliği bulunan kapalı devre televizyon sistemi ile  donatıldı. Acil durum interkomuyla yolcu ve makinist arasında aktif iletişim  imkanı sağlıyor.
 
Günlük 114 bin yolcu
 
153 milyon avroya mal olacak tramvay hattı 14 istasyondan oluşacak.  Hat, Eminönü Meydanı'ndan başlayıp, Unkapanı, Fener, Eyüp, Silahtarağa,  Alibeyköy'e kadar olan Haliç'in batı sahili boyunca uzanıyor. Günlük 114 bin  yolcu kapasiteli hatta yolculuk süresi ise Eminönü'nden, Alibeyköy'e 35 dakika  olacak. Fatih ve Eyüpsultan ilçelerinden geçen tramvay güzergahı; turizm  bakımından çekim merkezi olan Tarihi Yarımada'yı, iş yerlerinin yoğun olduğu  bölgeleri birbirine bağlayacak. Tramvayın hizmete alınmasıyla hem normal trafik  hem de D-100 gibi ana arterlerde rahatlama sağlanacak.
 
  
 

ETİKETLER