İstanbul terkedildi ışıkları yakan olmadı

30 Ağustos 2018 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 30 08 2018 - 2:30

Kurban Bayramı tatili 9 güne çıkınca İstanbullu evlerini boşalttı. İstanbul genelinde elektrik kullanımı yüzde 45’lere varan oranda düştü. Şişli’de bu oran yüzde 75’e çıktı.


Kurban Bayramı’nın haftanın ilk günlerine denk gelmesiyle tatil süresi 9 güne kadar uzayınca bu yıl da İstanbul adeta boşaldı. Mega kentte yaşayanların akraba ziyareti ve tatil için İstanbul dışına çıkmasının etkisiyle elektrik tüketiminde bayram süresince büyük düşüşler gözlendi. İstanbul Avrupa Yakası’nda 5 milyondan fazla aboneye elektrik dağıtım hizmeti veren Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (BEDAŞ) verilerine göre Ağustos ayında ortalama günlük elektrik tüketimi 89 bin 522 MWh düzeyinde iken Kurban Bayramı’nda bu rakam yüzde 45’lere varan oranda düşerek günlük 49 bin 771 MWh seviyelerine geriledi. Arife günü de dâhil 20-24 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Avrupa Yakası’nda toplam elektrik tüketimi 254 bin 943 MWh olarak gerçekleşti.
 
Şişli’de tüketim % 75 düştü
 
İlçe bazında bakıldığında bayram boyunca mesken abonelerinin ağırlıkta olduğu Şişli’de tüketim yüzde 75 oranında gerilerken Yenibosna’da düşüş yüzde 61’i buldu. Bu rakamlar da söz konusu ilçelerdeki mesken abonelerinin uzun bayram tatilini, il dışında geçirmeyi tercih ettiklerinin işaretini verdi. BEDAŞ’ın sanayi abonelerinin yoğun olduğu İkitelli ve Beylikdüzü’nde bayram boyunca elektrik tüketimi yüzde 50’nin üzerinde geriledi. Bayram nedeniyle üretime ara veren sanayicilerin talebinin azalması ile birlikte sadece bu 2 ilçenin toplam yüzde 45’lik düşüşe etkisi yüzde 12 gibi yüksek bir oranı buldu.
 
255 kişi çalıştı
 
BEDAŞ olası sorun ve arızalara karşı bayram öncesinde tüm ön hazırlıklarını yaptı. Bayram süresince arıza bakım ve onarım için 194 kişilik ekip yerüstü, 61 kişilik ekip de yeraltı ve kablo arıza tespiti kapsamında görev aldı.
 

ETİKETLER