İstanbul, Erasmus projelerinde ilk sırada

AA |  10 Ağustos 2019 Cumartesi - 12:47 | Son Güncelleme : 10 08 2019 - 12:47

Erasmus Programı 2019 yılı proje başvurularında İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün 199 projesi hibe desteği almaya hak kazandı.


Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, Erasmus  Programı 2019 yılı  kapsamında yüksek öğretim, okul eğitimi, mesleki eğitim, yetişkin eğitimi,  gençlik ve spor alanlarında hazırlanan projelere hibe desteği veriliyor.  Türkiye'de eğitim, gençlik ve spor alanlarında faaliyet gösteren kamu kurumları,  sivil toplum ve özel sektör kuruluşları hibe desteği için proje başvurusunda  bulundu.
 
Erasmus  Programı 2019 yılı kapsamında, İstanbul İl Milli Eğitim  Müdürlüğü, Türkiye Ulusal Ajansına sunulan ve hibe desteği almaya hak kazanan 199  proje hazırladı.
 
Projelerin alt dağılımı, "KA2 yani iyi uygulamaların değişimine  yönelik stratejik ortaklıklar altında 136 proje", "KA1 mesleki eğitim 51 proje",  "KA1 okul eğitimi 7 proje" ve "KA1 yetişkin eğitimi 5 proje" şeklinde sıralandı.
 
Başvuru yapan kurumlara 6 milyon 114 bin 227 avro tutarında proje hibe  desteği verilecek. Projeler sayesinde öğretmen ve öğrencilerin hareketlilik  faaliyetleri desteklenerek, kurumsal ve uluslararası kapasitelerinin artırılması  sağlanacak.
 
"Kendimizi geliştirmek ve farklı uygulamaları tanımak için çaba  harcıyoruz"
 
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, konuya ilişkin  değerlendirmesinde, Erasmus  Programı'nın eğitimciler tarafından büyük ilgiyle  karşılandığını ifade etti.
 
Ülke genelinde kabul edilen proje başvuru sayısı bakımından  İstanbul'un birinci sırada yer aldığına işaret eden Yazıcı, şöyle devam etti:
 
"Kültürel yakınlaşmayı sağlayan Erasmus  Programı kapsamında yapılan  projelerimizden 199'u kabul edildi. Biz bunu çok olumlu karşılıyoruz ve ileride  daha da çok sayıda kurumumuzun Erasmus  Programı'ndan yararlanacağını  öngörüyoruz. Toplam bütçesi hayli yüksek olan proje hibeleri Erasmus   Programı'nın önemini eğitim hayatımızda daha anlaşılır hale getirmektedir. Sosyal  içerme, fırsat eşitliği, duyarlı vatandaş olma bilincinin geliştirilmesi yanında  eğitim alanında çoklu iş birliğinin yolunu açan projelerimiz yetişkin, okul ve  mesleki teknik eğitimi kapsamaktadır. Biz projelerin ciddi faydalarını görüyoruz  zira çocuklarımıza, geleceğimize yatırım yapıyoruz."
 
Yazıcı, projelerin öğrenmek ve yeni kültürler tanımak için fırsat  sunduğunu belirterek, şunları kaydetti:
 
"Kendimizi geliştirmek ve farklı uygulamaları tanımak için çaba  harcıyoruz. Bunun içindir ki Erasmus  Programı kapsamında en çok proje üreten  şehirlerden birisiyiz. Somut getirisi olan yenilik ve iyi uygulamaların değişimi  ile bireylerin öğrenme hareketliliği projelerinin eğitim ortamlarımıza ve  şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. 
 
  
 

ETİKETLER