İstanbul'da "topraksız tarım" serası ilk ürünlerini verdi

AA |  27 Ocak 2019 Pazar - 14:28 | Son Güncelleme : 27 01 2019 - 14:31

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin milli tarıma destek ve tarımsal üretimin artması amacıyla Yıldız Teknik Üniversitesi ile iş birliği kapsamında kurduğu topraksız tarım serası, ilk ürünlerini vermeye başladı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden alınan bilgiye göre, Ağaç ve Peyzaj AŞ ile  Yıldız Teknik Üniversitesi arasında 2017'de "Topraksız Tarım Araştırma ve  Uygulama Serası" protokolü imzalandı. Protokol kapsamında üniversitenin Davutpaşa  Kampüsü'nde kullanılmayan sera, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tamir  edilerek tam teçhizatlı, modern bir seraya dönüştürüldü.
 
 "Cam Sera" şeklinde tasarlanan 2 dönüm alana domates, çilek,  kıvırcık ve Akdeniz kıvırcığı ekildi. İlk deneme ürünlerin ekimi, 2018 Ekim'de  yapıldı ve yüksek verim elde edildi. Topraksız tarım serasında bitkilerin ihtiyaç  duyduğu besin elementleri, Tarım ve Orman Bakanlığının iyi tarım uygulamalarına  uygun gübrelerle karşılanıyor. Her bitki türüne özel besin reçetesi hazırlanarak  doğal ve dengeli bir şekilde büyümeleri sağlanırken kimyasal ilaç kullanılmıyor.  Bu sayede insan sağlığına yararlı, doğal ve besleyici değeri yüksek ürünler elde  ediliyor. İçerisinde bulunan iklimlendirme otomasyonu ile seranın ışık, ısı, nem,  karbondioksit ve oksijen miktarı ölçülerek uygun ortam koşulları sağlanıyor.
 
Alanın nadasa bırakılma derdi yok
 
Serada sağlıklı gelişim ortamı sağlandığı için hastalık gibi  gerekçelerle bitkinin ölmesi, üretimde fire verilmesi gibi sorunların önüne  geçiliyor. Topraksız tarımda araziyi nadasa bırakma derdi olmadığı için üretimde  süreklilik sağlanıyor. Seranın çilek ve domates bölümünde bir kovan dolusu bombus  arısı bulunuyor. Bu arılar polenleme ve döllenmeyi sağlayarak bitkilerin doğal  bir şekilde gelişmesine yardımcı oluyor.
 
ABD, Hollanda, Almanya, İspanya, Fransa, Belçika, İtalya, Japonya,  Güney Kore, Kolombiya ve Çin'de oldukça yaygın bir şekilde topraksız tarım  yapılıyor. Özellikle Hollanda'da tarımsal üretimin önemli bir bölümünü topraksız  tarım seralarında elde ediyor. Türkiye'de ise topraksız tarım seralarının, toplam  seralar içindeki oranı yüzde 3'ün altında kalıyor. Antalya, Mersin ve İzmir'de  yıllar önce topraksız tarım seraları hayata geçirilirken İstanbul Büyükşehir  Belediyesi tarafından ilk uygulaması başlatılan İstanbul da bu iller arasındaki  yerini aldı.
 
 Yüksek verim elde ediliyor
 
Bu sistemin en büyük avantajı, hem dar alanda yüksek üretim  yapılabilmesi hem de kaliteli ve sağlıklı ürünler olduğu için katma değerinin  yüksek olması olarak gösteriliyor. Geleneksel tarım yöntemiyle bir dönüm araziden  yılda ortalama 12 ton domates üretilirken, topraksız tarım serasında aynı  büyüklükteki alanda yılda 40 tonun üzerinde ürün elde ediliyor.
 
Topraksız Tarım Uygulama Serası Sorumlusu Yusuf Akbilek, İstanbul  Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul'da topraksız tarım yaparak bir ilki  gerçekleştirdiklerini belirterek, şu bilgileri verdi:
 
"Topraksız tarımda su içindeki bitkiler, ihtiyaç duydukları besin  elementleri verilerek yetiştiriliyor. Bitki, ihtiyaç duyduğu besin elementlerine  göre gelişimini tamamlıyor. Kıvırcık, tamamıyla hidroponik sistem dediğimiz bir  yöntemle suda yetişiyor. Çilek ve domatesi ise kokopit dediğimiz sistemle  üretiyoruz. Kıvırcık tamamıyla su içinde yetişirken, domates ve çilek ise sadece  kökü tutsun diye su içindeki yapıda serumlarla bitki besin elementleri köklere  enjekte ediliyor. Bitkinin ihtiyaç duyduğu elementleri yeteri kadar aldığı için  toprak olmadan da ürün verebiliyor."
 
İstanbul'da "cam seralar" yaygınlaşacak
 
Akbilek, topraksız serada yetiştirilen çilek, domates ve kıvırcıkların  İstanbul Büyükşehir Belediyesinin sosyal tesislerinde değerlendirildiğini  kaydederek, "Bunların tamamı sağlıklı ürünlerdir. Bunların yetiştirilmesinde  hiçbir şekilde kimyasal ilaç kullanılmıyor." dedi.
 
Bu projeyle tarımsal verimin artırılması, modern tarım teknikleri  kullanılarak katma değeri yüksek sağlıklı üretim yapılması, geleneksel tarım  anlayışının dışında kent tarımının gelişmesi, üretimle birlikte ihracatın da  artırılmasının hedeflendiğini vurgulayan Yusuf Akbilek, ilerleyen süreçte  topraksız tarım seralarının İstanbul genelinde yaygınlaşabileceğini sözlerine  ekledi.