İstanbul'da rehine kurtarma operasyonu

AA |  29 Ağustos 2018 Çarşamba - 13:56 | Son Güncelleme : 29 08 2018 - 14:04

Fidye için kaçırılan Libyalı Yaasen Muhammet (22), Esenyurt'ta düzenlenen operasyonla kurtarıldı.


Alınan bilgiye göre, 24 Ağustos'ta sınıf arkadaşı Jamal Abdurrazak ile  tatil için İstanbul'a gelen Libya uyruklu makine mühendisliği öğrencisi Muhammet,  Osmanbey'de bir otele yerleşti.
 
Muhammet, Libya'daki bir arkadaşı aracılığıyla Esenyurt'ta oturan  Tunuslu bir kadınla tanışıp, buluşmak için anlaştı. 26 Ağustos'ta Tunuslu "Rava"  isimli kadınla Esenyurt'ta buluşan Muhammet, arkadaşı Jamal Abdurrazak'ı arayarak  akşam otele gelmeyeceğini, kız arkadaşıyla kalacağını söyledi.
 
27 Ağustos'ta sabah saatlerinde Jamal Abdurrazak'ı telefonla arayan  kişiler, Yaasen Muhammet'in ellerinde olduğunu 100 bin dolar fidye verilmezse  öldüreceklerini ifade etti.
 
Abdurrazzak'ın Aksaray Polis Merkezi'ne şikayette bulunması üzerine,  Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği Rehine Kurtarma ve Müzakere Timi, olayla  ilgili çalışma başlattı.
 
Dolaylı müzakere yürüten ekipler, Abdurrazzak'ın şüphelilerle  irtibatta bulunmasını istedi. Kendisinin öğrenci olduğunu 100 bin dolarının  olmadığını aktaran Abdurrazzak, 20 bin dolar verebileceğini belirtti.
 
Abdurrazzak'ı arayan şüphelilerin Suriye Arapçasıyla konuştuğunu  öğrenen polis, çalışmalarını Esenyurt'ta Suriyelilerin ağırlıkta olduğu bölgede  yoğunlaştırdı.
  
Fatih Mahallesi'nde bir bodrum katına operasyon düzenleyen ekipler,  banyoda elleri, ayakları bağlı halde tutulan Libyalı Muhammet'i kurtardı.  Muhammet'i fidye için kaçırarak rehin tuttuğu iddia edilen Suriyeli 3 şüpheli  gözaltına alındı.
 
Yaasen Muhammet de polise, Tunuslu kadınla Esenyurt'ta bir evde  buluştuktan sonra Suriyeli kişilerin ellerini ve ayaklarını bağlayarak kendisini  rehin tuttuğunu anlattı. Polis, Tunuslu "Rava" isimli kadını yakalamak için  çalışmalarını sürdürüyor.
  
Şüpheliler Mustafa A. (24) Anos A. (24) ve Hussem Ş. (22) ise  emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

ETİKETLER