İstanbul'da alarm verildi! Ekipler hazır bekliyor

DHA/İHA/AA |  03 Ocak 2019 Perşembe - 19:14 | Son Güncelleme : 03 01 2019 - 21:43

Meteoroloji'nin kar uyarısı üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) ekipleri, kar ve buzlanmaya karşı önlem için hazır bekliyor. Yol kenarlarına bırakılan içi tuz dolu çuvallar oluşabilecek buzlanma halinde yola serilecek.

Meteoroloji'nin uyarılarının ardından beklenen kar, Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde etkili olmaya başladı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri kar ve buzlanma olaylarına karşı hazırlıklarını tamamladı. Ekipler meteorolojik tahminler doğrultusunda yağabilecek kar ve oluşacak buzlanmaya karşı çuvallara doldurdukları tuzu yol kenarlarına bıraktı.  Oluşabilecek buzlanmaya karşı çuvallarda hazır bulunan tuz yola serilecek.
 
BEKLENEN KAR BAŞLADI
 
Beklenen kar, akşam saatlerinden itibaren yüksek kesimlerde etkisini fırtına şekilde göstermeye başladı. Kar yağışının başlamasının ardından kısa sürede ilçe beyaza bürüdü. Vatandaşlar, kar yağışına hazırlıklı olduklarını belirtti.
 
 
Okulların tatil olup, olmadığı konusunda ise yetkililerden henüz açıklama yapılmadı.
 
EDİRNE'DE DE KAR YAĞIŞI BAŞLADI
 
Edirne'nin Keşan ilçesinde akşam saatlerinde kar yağışı  başladı.  Balkanlar'dan geleceği belirtilen soğuk hava dalgası, Trakya'da  etkisini göstermeye başladı. Keşan ilçesinde başlayan ve etkili olan kar yağışı,  ilçeyi beyaza bürüdü.
 
Hava sıcaklığının 2 derece ölçüldüğü ilçede, kar yağışının  aralıklarla, karla karışık yağmur şeklinde devam etmesi bekleniyor.
 
Bu arada, Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde de kar yağışı etkili oluyor.
 
AKOM'DA İSTANBULLULARI UYARMIŞTI
 
AKOM'dan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiler doğrultusunda İstanbul başta olmak üzere yurdumuzun büyük bölümü Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava ile Balkanlar üzerinden gelen soğuk havanın etkisi altına giriyor. Gün boyu yağmur şeklinde görülecek yağışların akşam saatlerinden itibaren Çatalca, Silivri, Arnavutköy ve Büyükçekmece gibi batı ilçelerimizde kuvvetlenerek yer yer tipi şeklinde yoğun kar yağışı, gece saatlerinden itibaren ise il genelinde fırtına (50-95km/s) ile birlikte kuvvetli kar şeklinde etkili olması bekleniyor.
 
KAR YAĞIŞI YÜKSEK KESİMLERDE ETKİLİ OLACAK
 
Soğuk hava, fırtına, karla karışık yağmur ve kar yağışlı havanın önümüzdeki hafta ortasına kadar devam etmesi bekleniyor. İstanbul'un yüksek ve kırsal bölgelerinde kar yağışının etkili olacağı tahmin ediliyor. Yapılan meteorolojik uyarı doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi, oluşabilecek olumsuzluklara karşı tedbirlerini aldı. İBB Afet Koordinasyon Merkezi'nin (AKOM) yönetiminde İBB Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı'na bağlı 7.083 personel, 1.357 araç, 53 vinç-kurtarıcı, köy yolları için 147 traktör vatandaşların hava koşullarına bağlı sorun yaşamaması için teyakkuzda bekliyor. Metrobüs güzergâhında ise herhangi bir aksaklık yaşanmaması için 33 kışla mücadele aracı çalışıyor.
 
AKOM'DA ALARM
 
Ayrıca İtfaiye, Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı, Ulaşım, Destek Hizmetleri, Raylı Sistemler, Zabıta, Park Bahçeler, Çevre Koruma, Muhtarlıklar ve Gıda, Sağlık Daire Başkanlıkları, Beyaz Masa ve diğer ilgili müdürlükler, İETT, İSKİ, İSFALT, İGDAŞ, İSTAÇ, İSBAK, Metro İstanbul, Şehir Hatları temsilcileri AKOM'da görev başında.
 
Vatandaşlarımız hava koşullarına bağlı oluşabilecek muhtemel sorunlara karşı ihbar için 153 Beyaz Masa ve İtfaiye 110'u arayarak yardım alabilecekler.

ETİKETLER