İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ekrem İmamoğlu'ndan ‘veri tabanı kopyalama’ açıklaması

AA |  19 Nisan 2019 Cuma - 13:48 | Son Güncelleme : 19 04 2019 - 15:36

Belediye ve bağlı kuruluşların veri tabanının kopyalanması talimatı ile ilgili konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu "Bu talimatlar olacak. Daha birçok tedbirimiz olacak. Bunlar mahalli düzeyde olabilir. Zira uzman ekiplerimiz çalışıyor" dedi. İBB’den yapılan açıklamada da "Kurum dışına herhangi bir bilginin çıkarılması söz konusu değildir" ifadeleri kullanıldı.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun müfettişleri büyükşehir belediyesi ve bağlı kuruluşlarının tüm elektronik veri tabanı ve altyapısını kopyalamakla yetkilendirmesi ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İmamoğlu’ndan peş peşe açıklama geldi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu CHP'li meclis üyeleriyle bir araya geldi. Belediye binasındaki kokteyl salonunda, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile  gelen İmamoğlu, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, belediye ve bağlı kuruluşların veri tabanının  kopyalanması talimatına ilişkin sorusu üzerine İmamoğlu, bu tür talimatların  olacağını söyledi. İmamoğlu, şöyle devam etti:"Daha birçok tedbirimiz olacak. Bunlar mahalli düzeyde olabilir. İnsan  kaynakları tespiti düzeyinde olabilir. İştirakler düzeyinde olabilir. Şu an tek  tek bunları sıralamaya vakit yetmez. Zira uzman ekiplerimiz çalışıyor. Basına  sızıyor, görüyorum. Çok da önemli değil. Belki sızmaması gerekir ama bizim için  şeffaflık ana prensip olduğu için orada bir şey yok. Sadece İstanbul'un  hafızasını kamu içerisinde hukuka uygun bir şekilde muhafaza etme talimatıdır."Açıklamanın ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu,  meclis salonunda basına kapalı olarak gerçekleşen CHP meclis grubu toplantısına  katıldı.

 
İBB’DEN AÇIKLAMA: VERİLERİN KURUM DIŞINA ÇIKARILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden "veri tabanı talimatı" haberleri  üzerine açıklama yapıldı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:   "İlgi yazıyla amaçlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı  kuruluşların elektronik veri tabanı ve alt yapılarının yedeklerinin ve log  kayıtlarının, bilgi güvenliği standartlarına uygun olarak, 31 Aralık 2018, 31  Mart 2019 ve 18 Nisan 2019 tarihli olmak üzere Büyükşehir Belediyesinin dijital  arşivinde tutanak ile kayıt altına alınması ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi  veri merkezinde muhafaza edilmesi olup, kurum dışına herhangi bir bilginin  çıkarılması söz konusu değildir. Bütün iş ve işlemler Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili  mevzuat çerçevesinde; ilgi yazı ile görevlendirilen İstanbul Büyükşehir Belediye  müfettişlerinin başkanlığında yapılacak olup İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi  İşlem Daire Başkanlığında mevcut yetkilendirilmiş bulunan kişilerin nezaretinde  gerçekleştirilecektir."

 

 

 

 

ETİKETLER