İstanbul'a kar ne zaman yağacak? Meteoroloji'den son dakika açıklaması

21 Ocak 2020 Salı - 7:49 | Son Güncelleme : 21 01 2020 - 11:31

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre, İstanbul ve çevresinde karla karışık yağmur beklenirken, Karadeniz sahil boyunca sağanak yağışların etkili olacağı tahmin ediliyor. Peki, İstanbul'da kar ne zaman yağacak? İstanbul'da kar bugün mü yağacak?


Marmara Bölgesi'nin doğusu ile İstanbul'da yağmur ve karla karışık yağmur bekleniyor. Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan bilgiye göre, bölgede sıcaklıklarda önemli bir değişiklik olmayacak. Parçalı ve çok bulutlu havanın hakim olacağı bölgenin doğusu (Yalova, Kocaeli ve Sakarya çevreleri) ile İstanbul'da yağmur ve karla karışık yağmur, iç ve yüksek kesimlerde kar yağışı öngörülüyor. Rüzgar ise kuzey ve kuzeybatı (karayel) yönlerden orta kuvvette esecek.
 
İSTANBUL'DA KAR KÜREME ARAÇLARI YOLLARA ÇIKTI
 
Yapılan son uyarıların ardından kent genelinde özellikle yüksek kesimlerde kar yağışı dün akşam etkisini gösterirken yollarda olumsuzluk yaşanmaması için kar küreme araçları yollara çıktı.
 
Meteoroloji tarafından İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde "kar yağabilir" uyarısı yapılmıştı. Dün gündüz Silivri bölgesinde kar yağışının etkisini gösterdi. Akşam saatlerinde ise İstanbul Anadolu yakasının yüksek kesimlerinde kar yağışı vardı. Sabah saatlerinde Beylikdüzü E-5 karayolu ve çevresinde belediyeye ait kar küreme araçları yollara çıktı. Olası bir kar yağışı sırasında yolların kapanmaması için solüsyon ve tuzlama özelliği de bulunan kar küreme araçlarının yol kenarlarında hazır bekletildiği görüldü.
 
METEOROLOJİ UYARDI, DİKKAT!
 
Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Anadolu'nun güneyi ve Karadeniz Bölgesi ile Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Kilis, Ardahan, Hakkâri ve Şırnak çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, Marmara bölgesi ile iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Doğu Karadeniz kıyı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı, mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Akdeniz’in iç kesimleri ile Malatya ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.
 
BÖLGELERİMİZDE HAVA
 
MARMARA
 
Çok bulutlu, bölgenin doğusunun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yağmur ve karla karışık yağmur, iç ve yüksek kesimlerinde kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.
 
EDİRNE °C, 7°C
Çok bulutlu
 
İSTANBUL °C, 5°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu
 
KIRKLARELİ °C, 5°C
Çok bulutlu
 
KOCAELİ °C, 5°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksek kesimleri karla karışık yağmurlu
 
EGE
 
Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 
A.KARAHİSAR °C, 0°C
Çok bulutlu
 
DENİZLİ °C, 9°C
Parçalı ve çok bulutlu
 
İZMİR °C, 9°C
Parçalı bulutlu
 
MANİSA °C, 7°C
Parçalı ve çok bulutlu
 
AKDENİZ
 
Parçalı ve çok bulutlu, Sabah saatlerinde Hatay ve Osmaniye çevrelerinin hafif yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın iç kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.
 
ADANA °C, 15°C
Parçalı ve çok bulutlu
 
ANTALYA °C, 17°C
Parçalı bulutlu
 
HATAY °C, 12°C
Çok bulutlu, sabah saatlerinde hafif sağanak yağışlı
 
ISPARTA °C, 4°C
Çok bulutlu
 
İÇ ANADOLU
 
Çok bulutlu, güney kesimlerinin (Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Kırşehir, Kayseri)sabah saatlerinde hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde yer yer buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 
ANKARA °C, 3°C
Çok bulutlu
 
ESKİŞEHİR °C, 0°C
Çok bulutlu
 
KONYA °C, 1°C
Çok bulutlu, öğle saatlerine kadar hafif kar yağışlı
 
SİVAS °C, 1°C
Çok bulutlu
 
BATI KARADENİZ
 
Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimlerinde yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.
 
BOLU °C, 1°C
Çok bulutlu, kar yağışlı
 
DÜZCE °C, 5°C
Çok bulutlu, kıyı kesimleri yağmurlu, iç kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı
 
KASTAMONU °C, 2°C
Çok bulutlu, kıyı kesimleri yağmurlu, iç kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı
 
ZONGULDAK °C, 5°C
Çok bulutlu, yağmurlu
 
ORTA ve DOĞU KARADENİZ
 
Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerinde yağmur, iç kesimlerinde kar şeklinde olması beklenen yağışların; sabah saatlerinden itibaren Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor.
 
AMASYA °C, 2°C
Çok bulutlu, hafif kar yağışlı
 
SAMSUN °C, 7°C
Çok bulutlu, yağmurlu
 
TOKAT °C, 2°C
Çok bulutlu, kar yağışlı
 
TRABZON °C, 8°C
Çok bulutlu, yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinden itibaren kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor.
 
DOĞU ANADOLU
Çok bulutlu, Ardahan, Hakkâri ve Şırnak çevrelerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 
ERZİNCAN °C, 1°C
Çok bulutlu
 
ERZURUM °C, -5°C
Çok bulutlu
 
MALATYA °C, 7°C
Çok bulutlu
 
VAN °C, 0°C
Çok bulutlu
 
GÜNEYDOĞU ANADOLU
 
Çok bulutlu, Gaziantep ve Kilis çevrelerinin yağmur ve karla karışık yağmur, yükseklerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Malatya ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli ve yer yer fırtına (30-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.
 
DİYARBAKIR °C, 10°C
Çok bulutlu
 
GAZİANTEP °C, 8°C
Çok bulutlu, sabah saatlerinde karla karışık yağmurlu
 
SİİRT °C, 8°C
Çok bulutlu
 
ŞANLIURFA °C, 10°C
Çok bulutlu