İsrail orduya emri verdi: Hazırlıklı olun

AA |  01 Haziran 2020 Pazartesi - 20:37 | Son Güncelleme : 01 06 2020 - 22:33

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İsrail ordusuna işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan bazı yerlerin "ilhak" edilmesi halinde bölgede yaşanabilecek olası gelişmelere karşı hazırlıklı olmaları için gerekli çalışmalara başlanılması emri verdi.


Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Savunma Bakanı  Gantz, Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi'ye, Filistinlilerin bölgelerinde atılacak  diplomatik adımlar öncesi İsrail ordusunda gerekli hazırlıklara başlanılması  talimatını verdi." ifadesi kullanıldı.
 
Açıklamada ayrıca Gantz'ın "ilhak" süreciyle bağlantılı kurumlar  arasındaki koordinasyonu sağlaması için bir kişiyi görevlendireceği kaydedildi.
 
Her ne kadar açıklamada bahsedilen "diplomatik adımların" detayına  ilişkin bilgi verilmese de söz konusu adımlardan kastın işgal altındaki Batı  Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin  "ilhakı" olduğu belirtiliyor.
 
 
İsrail'in "ilhak" planını hayata geçirmesi halinde bölgedeki  tansiyonun yükseleceği ifade ediliyor.
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28  Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu  barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in  toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün  Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyor.
 
İsrail ve ABD'li yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış  planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da  haritalandırma sürecine başlamıştı.
 
Netanyahu, 25 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, uluslararası kamuoyundan  gelen tepkilere rağmen işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi  yerleşim birimlerinin "ilhak" planında değişikliğe gitmeyeceklerini söylemişti.