İsrail ordusundan Suriye'ye hava saldırısı

AA |  02 Haziran 2019 Pazar - 9:31 | Son Güncelleme : 02 06 2019 - 9:31

İsrail ordusu, Esed rejimine ait bazı askeri hedeflere hava saldırısı düzenledi.


İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, işgal altındaki "Golan  Tepeleri'nin kuzeyinden gece saatlerinde atılan ve biri İsrail topraklarına düşen  iki rokete karşılık Esed rejimine ait bazı askeri hedeflerin savaş uçakları ve  saldırı helikopterleriyle vurulduğu" belirtildi.
 
Açıklamada vurulan hedefler, "iki topçu bataryası, bazı gözetleme ve  istihbarat üsleri ile bir SA-1 hava savunma bataryası" olarak sıralandı.
 
Saldırı esnasında Suriye tarafından uçaksavarların ateşlendiği ancak  İsrail hava savunma sistemlerinin devreye girmesi nedeniyle bunlardan hiçbirinin  İsrail tarafına isabet etmediği kaydedildi.
 
İsrail ordusu ayrıca saldırı anının görüntülerini ve hedef alınan  yerleri gösteren bir harita paylaştı.
 
Saldırıda 3 asker öldü
 
Esed rejiminin haber ajansı SANA,  İsrail saldırısında 3 askerin  öldüğünü, 7 askerin de yaralandığını duyurdu.
 
SANA’nın haberinde ayrıca İsrail’in saldırılarına karşı Suriye hava  savunma sistemlerinin doğrudan harekete geçtiğini ve Şam’ın güney batısında bazı  noktaları hedef alan füzelerin imha edildiği bildirildi.
 
İsrail ordusundan daha önce yapılan bir açıklamada, Suriye tarafından  İsrail işgali altındaki Golan Tepelerine doğru "iki havan topu atıldığı ancak  saldırının can kaybı veya maddi hasara yol açmadığı" ifade edilmişti.
 
Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ni 1967'den bu yana işgal altında tutan  İsrail 1981 yılında burayı ilhak ettiğini duyurmuştu. O dönemde uluslararası  toplumun ittifakla reddettiği bu hukuksuz kararı Donald Trump liderliğindeki ABD  yönetimi geçtiğimiz aylarda tanımıştı.
 
İsrail, iç savaşın başladığı 2011'den bu yana zaman zaman Suriye ve  Golan Tepeleri'nden topraklarına roket atıldığını ileri sürerek, İran destekli  gruplara ve rejime ait askeri noktalara saldırılar düzenliyor.