İsrail'in İstanbul Başkonsolosu da ülkesine dönüyor

16 Mayıs 2018 Çarşamba - 8:49 | Son Güncelleme : 16 05 2018 - 11:04

Türkiye, İsrail'in Ankara Büyükelçisi'nden sonra İstanbul Başkonsolosu'nun bir süreliğine ülkeden ayrılmasını istedi.


Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in İstanbul Başkonsolosu  Yosef Levi Sfari'nin bir süreliğine ülkesine dönmesini istedi. 
 
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Başkonsolos Sfari'nin  İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarından sonra yaşanan gelişmeler üzerine  bir süreliğine ülkesine dönmesi talep edildi.
 
Türkiye’nin Filistin nezdindeki Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan  Türkoğlu'nun dün İsrail Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı ve istişarelerde  bulunmak üzere bir süreliğine Türkiye’ye dönmesinin istendiği bildirilmişti.
 
İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada,  "Türkiye'nin Kudüs'teki Başkonsolosu Dışişleri Bakanlığına çağrılarak,  kendisinden istişarelerde bulunmak üzere bir süreliğine ülkesine dönmesi  istendi." ifadesi kullanılmıştı.
 
ABD'nin büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararından sonra  İsrail güvenlik güçlerinin Filistinlilere yönelik katliamında 62 kişi hayatını  kaybetti, 3 binden fazla kişi yaralandı.
 
Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi  Kemal Ökem ile Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ı istişareler için Türkiye'ye  çağırdı. Dışişleri Bakanlığı ayrıca İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh'in  bir süre ülkesine dönmesinin uygun olacağını kendisine bildirdi.
 

ETİKETLER