İsrail'e alınmayan ABD'li öğrenci Yüksek Mahkemeye başvurdu

AA |  14 Ekim 2018 Pazar - 17:57 | Son Güncelleme : 14 10 2018 - 17:59

İsrail'i boykot hareketine destek verdiği gerekçesiyle 2 Ekim'den bu yana Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı'nda bekletilerek İsrail'e girişine izin verilmeyen ABD'li öğrenci Lara Alkasım (22), ülkeye alınması için Yüksek Mahkemeye başvurdu.


İsrail polisinin ülkeye girişine izin vermemesi üzerine Tel Aviv Yerel  Mahkemesi'ne başvuran ancak geçen perşembe günü görülen duruşmanın ardından  başvurusu reddedilen Alkasım, yerel mahkemenin verdiği karara itiraz etti.
 
Alkasım, Tel Aviv Yerel Mahkemesinin kararına itirazını bir üst  mahkeme olan İsrail Yüksek Mahkemesi'ne taşıdı.
 
İsrail Yüksek Mahkemesi, ABD'li öğrencinin önümüzdeki hafta çarşamba  günü hakim karşısına çıkmasını kararlaştırırken, duruşmaya kadar Alkasım'ın sınır  dışı edilmesini durdurdu.
 
Yüksek lisans eğitimi almak için öğrenci vizesi ile yaklaşık iki hafta  önce İsrail'e gelen ancak "Filistin İçin İsrail'i Boykot Girişimi" olarak bilinen  BDS hareketine destek verdiği gerekçesiyle polis tarafından ülkeye alınmayan  Alkasım'ın itiraz başvurusu, İsrail Yüksek Mahkemesince reddedilmiş olsaydı  ABD'li öğrenci bugün sınır dışı edilecekti. 
 
Ülkeye geldiği tarihten bu yana Ben Gurion Havalimanı'nda bekletilen  Alkasım, 11 Ekim'de Tel Aviv Yerel Mahkemesinde hakim karşısına çıkmış, mahkeme  ABD'li öğrencinin ülkeye alınması için yaptığı başvuruyu reddetmişti.
 
Dedesi Filistinli olan ABD vatandaşı Lara Alkasım, Kudüs İbrani  Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimi almak amacıyla 2 Ekim'de İsrail'e  gelmişti.
 
İsrail polisi, öğrenci vizesi bulunan Alkasım'ın BDS hareketine destek  verdiği gerekçesiyle ülkeye girişine izin vermemişti.
 
Lara Alkasım, polisin kararının ardından ülkesi ABD’ye dönmeyi  reddederek mahkemeye başvurmuştu.