İsrail’den Suudi Arabistan’ın nükleer projesine şartlı onay

AA |  09 Temmuz 2018 Pazartesi - 21:02 | Son Güncelleme : 09 07 2018 - 21:05

İsrail’in, Suudi Arabistan’ın nükleer projesini hayata geçirme öncesi ABD’ye bazı şartlar sunduğu ortaya çıktı.


 İsrail’in Kanal10 televizyonunun haberine göre, adının açıklanmasını  istemeyen İsrailli bir yetkilinin, İsrail Enerji Bakanı ve aynı zamanda İsrail  Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Yuval Steinitz’ın iki hafta önce ABD Enerji Bakanı  ve Suudi Arabistan ile Müzakere Kurulu Başkanı Rick Perry ile görüştüğünü  söylediği belirtildi.
 
 İsrail Enerji Bakanı ve aynı zamanda İsrail Atom Enerjisi Kurumu  Başkanı Steinitz’ın bu görüşmede İsrail’in Suudi Arabistan’ın nükleer projesine  ilişkin kırmızı çizgilerini sunduğu ifade edildi.
 
Habere göre, Steinitz’ın Perry’e sunduğu kırmızı çizgilerin, Suudi  Arabistan’ın uranyum zenginleştirmesinin engellenmesi, Suudi Arabistan ile ABD  arasında projenin hayata geçirilmesine ilişkin anlaşmanın tüm ayrıntılarını  önceden görme ve Suudi Arabistan’ın nükleer santralleri kuracağı alan üzerine  istişarelerde bulunma şeklindeki şartlardan oluştuğu belirtildi.
 
 İsrail’in Washington yönetiminden Suudi Arabistan ile yürütülen  müzakerelerin şeffaf bir şekilde İsrail ile koordine edilmesini talep ettiği  kaydedilen haberde, İsrail’in ABD’den Suudi Arabistan’a nükleer yakıt sağlaması  ve aynı şekilde bu yakıtın Suudi Arabistan’dan çıkarılmasını istediği  aktarıldı.
 
Haberde İsrailli yetkinin, ABD’li bakanın İsrailli mevkidaşına  Washington yönetiminin İsrail’in tavrını göz önünde bulunduracağı ve Tel Aviv ile  Suudi Arabistan ile yürütülen müzakerelerin içeriğini paylaşacağı yönünde söz  verdiğini aktardığı belirtildi.
 
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, mayıs ayında CNN  televizyonuna yaptığı açıklamalarda, İran'ın nükleer programına geri dönmesi  durumunda ülkesinin de nükleer silahlar edineceğini söylemişti.
 
 İran'ın nükleer programına geri dönmesi durumunda BM Güvenlik  Konseyinin ABD dışındaki diğer daimi üyelerinin de anlaşmadan çekilmesi ve İran'a  yaptırım uygulaması gerektiğini aktaran Cubeyr, Suudi Arabistan'ın nükleer bomba  edinip edinmeyeceğine yönelik soruya, “İran nükleer silah üretebilecek kapasiteye  ulaşırsa, biz de halkımızı korumak için ne gerekiyorsa ve aynısını yaparız.”  yanıtını vermişti.
 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu mart ayında ABD Başkanı Donald  Trump ile yaptığı görüşmede, ülkesinin ABD ile Suudi Arabistan arasında nükleer  proje için yapılması planlanan anlaşmaya karşı olduğunu söylemişti.
 
  
 

ETİKETLER