İsrail'den gerilimi yükseltecek hamle

AA |  28 Ocak 2020 Salı - 23:18 | Son Güncelleme : 28 01 2020 - 23:18

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ürdün Vadisi ve yasa dışı tüm Yahudi yerleşim birimlerinin "ilhakının" pazar günü Meclis'te oylanacağını açıkladı.


ABD Başkanı Donald Trump'ın Filistin-İsrail meselesine "çözüm bulmak"  iddiasıyla hazırlandığı iddia edilen sözde barış planını açıkladığı Beyaz  Saray'daki basın toplantısına katılan Netanyahu, toplantıdan sonra medya  mensuplarının sorularını cevapladı.
 
Planı değerlendiren Netanyahu, Batı Şeria'daki Ürdün Vadisi ve yasa  dışı tüm Yahudi yerleşim birimlerinin "İsrail'e ilhakını" 2 Şubat'taki kabine  toplantısında oylamaya sunacağını ifade etti.
 
İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'ye yakın yasa dışı  Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi  yerleşimci, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da  zor hale getiriyor.
 
ABD Başkanı Donald Trump, bugün İsrail Başbakanı Binyamin  Netanyahu'nun katıldığı Beyaz Saray'daki basın toplantısında sözde barış  anlaşmasını açıklamıştı.
 
Netanyahu, Beyaz Saray'daki toplantıda ABD'nin sözde Orta Doğu barış  planı kapsamında Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini "İsrail  toprağı" olarak tanıyacağını duyurmuştu.
 
Sözde barış planının açıklandığı toplantıya katılan ABD'nin İsrail  Büyükelçisi David Friedman da "İsrail'in, yerleşim birimlerini ilhak etmek için  beklemesine gerek var mı?" şeklindeki bir soruya "Hayır İsrail'in beklemesine  gerek yok." cevabını vermişti.