İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı: 1 Filistinli şehit oldu

AA |  09 Ağustos 2018 Perşembe - 1:08 | Son Güncelleme : 09 08 2018 - 1:08

İsrail ordusunun bu akşam abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlediği hava saldırılarında 1 Filistinli şehit oldu. İsrail ordusu ise Gazze'de 12 bölgenin vurulduğunu duyurdu.


Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İsrail'in  saldırılarında kimliği henüz açıklanmayan 1 Filistinli şehit oldu, 6 Filistinli  de yaralandı.
 
İsrail ordusu ise bu akşam Gazze'de 12 bölgenin hava saldırılarıyla  vurulduğunu  açıkladı.
 
Ordunun açıklamasında ayrıca "Gazze'den İsrail tarafına 70'ten fazla  roket atıldığı" ileri sürüldü. Atılan bu roketlerden 11'nin Gazze sınırında  bulunan hava savunma sistemleri tarafından etkisiz hale getirildiği, diğer  roketlerin büyük bir bölümünün boş arazilere düştüğü belirtildi.
 
İsrail basını ise atılan roketler nedeniyle 9 İsraillinin  yaralandığını aktardı. İsrail tarafında roket sirenlerinin ara ara çalmaya devam  ettiği ifade edildi.
 
Netanyahu güvenlik kabinesini topladı
 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise Gazze'deki artan gerginlik  sebebiyle güvenlik kabinesini başkent Tel Aviv'de acil toplantıya çağırdı.  Toplantıya İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman'ın yanı sıra üst düzey  komutanlar katıldı.
 
Bu toplantı öncesi Savunma Bakanı Liberman da ordu komutanlarıyla acil  toplantı yapmıştı.
 
İsrail ordusu akşam saatlerinde Gazze'den sınırda çalışan bir iş  makinasına ateş atıldığını ileri sürerek  Gazze'nin doğusunda Hamas'ın askeri  kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ait bir gözetleme kulesine top mermisiyle  iki saldırı düzenlemişti.
 
Bu saldırının ardından Gazze sınırının İsrail tarafından roket  sirenleri çalmaya başlamış, İsrail uçakları da Gazze'deki bazı bölgelere hava  saldırısı başlatmıştı.
 

ETİKETLER