İsrail'den Gazze talimatı!

AA |  05 Mayıs 2019 Pazar - 19:47 | Son Güncelleme : 06 05 2019 - 1:53

İsrail güvenlik kabinesi orduya, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanın artırılması talimatını verdi.

İsrail'in dünden bu yana süren saldırılarında şehit olan Filistinlilerin sayısı 24'e, yaralıların sayısı 154'e yükseldi.


Yediot Aharanot gazetesinin İsrailli güvenlik kaynaklarına  dayandırdığı haberine göre, İsrail güvenlik kabinesi, Gazze'deki tırmanan gerginliği görüşmek üzere toplandı.
 
Güvenlik kabinesi, orduya, Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımanın  artırılması ve Gazze Şeridi çevresindeki birliklerinin takviye edilmesi yönünde  talimat verdi.
 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu gün içerisinde yaptığı açıklamada,  orduya, Gazze Şeridi'ndeki gruplara yönelik geniş kapsamlı saldırılarına devam  etmesi emri verdiğini ifade etmişti.
 
Gazze'den İsrail'e 600 roket atıldı
 
İsrail ordusundan, Gazze'ye yönelik hava saldırılarının devam ettiği  açıklanırken, Filistinli grupların İsrail'in Gazze'ye yakın bölgelerine roket  atmayı sürdürdüğü ifade edildi. Açıklamada, gerginliğin tırmandığı dünden bu yana  Gazze Şeridi'nden İsrail'e 600 roket atıldığı öne sürüldü.
 
İsrail Kamu Yayın Kurulu'nun (KAN) İsrail Hava Kuvvetleri kaynaklarına  dayandırdığı haberinde, dünden bu yana İsrail'in güney beldelerine Gazze  Şeridi'nden 600 roket atıldığı aktarıldı.
 
Haberde, roketlerin büyük bölümünün İsrail'e ait "Demir Kubbe" hava  savunma sistemince imha edildiği belirtildi.
 
Öte yandan İslami Cihad'ın silahlı kanadı Kudüs Tugayları, İsrail'in  dünden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda hayatını  kaybedenlerden 4'ünün kendilerine mensup olduğunu belirtti.
 
İsrail-Gazze arasındaki gerginlik
 
Gazze Şeridi'nde cuma günü keskin nişancı ateşiyle iki İsrail  askerinin yaralanmasının ardından bölgede şiddet tırmanmıştı. İsrail tarafından  sivil yerleşim bölgelerine düzenlenen hava saldırılarına karşılık Gazze'den roket  atışları gerçekleştirilmişti.
 
Bu gelişmelerin ardından İsrail ordusu, dün abluka altındaki Gazze  Şeridi'nden çok sayıda roket atılmasını gerekçe göstererek savaş uçaklarıyla  bölgeye hava saldırısı başlatmıştı.
 
İsrail'in dünden bu yana düzenlediği saldırılarda 14 aylık bir kız  bebek ve hamile annesinin de aralarında bulunduğu 10 Filistinli şehit olmuş, 83  kişi yaralanmıştı. Gazze'den atılan roketler nedeniyle de 1'i Filistin asıllı 3  İsrailli ölmüştü. 
 
İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde birçok yapıyı hedef aldığı  saldırılarda içinde AA'nın ofisinin de bulunduğu bina yıkılmıştı. Yardımeli  Derneği ise dün akşam İsrail'in, Gazze'de bürolarının bulunduğu binayı da  bombaladığını duyurmuştu.
 
ŞEHİT SAYISI ARTIYOR
 
İsrail ordusunun, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne  düzenlediği saldırılarda hamile bir kadının da aralarında bulunduğu 5 kişi daha şehit oldu. 
 
Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail  ordusunun Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında 9 aylık hamile olan Emani  el-Medhun (33), Abdullah Abdurrahim (22) ve Fadi Ragıb Bedran (31) şehit oldu.
 
Açıklamada ayrıca İsrail'in Refah kentinin farklı bölgelerinde  düzenlediği saldırılarda da Musa Hüseyin Muammer (24) ve Ali Abdulcevad'ın (51)  şehit olduğu, devam eden saldırılar nedeniyle yaralanan Filistinlilerin sayısının  110'a çıktığı belirtildi.
 
Dünden bu yana süren İsrail saldırılarında şehit olan Filistinlilerin  sayısı 17'ye yükseldi.
  
Öte yandan Filistinli grupların Gazze'den İsrail tarafına attığı  roketler nedeniyle 1'i Filistin asıllı olmak üzere 3 kişi ölmüştü.
 
İsrail-Gazze arasındaki gerginlik
 
Gazze Şeridi'nde cuma günü keskin nişancı ateşiyle 2 İsrail askerinin  yaralanmasının ardından bölgede şiddet tırmanmıştı. İsrail tarafından sivil  yerleşim bölgelerine düzenlenen hava saldırılarına karşılık Gazze'den roket  atışları gerçekleştirilmişti.
 
Bu gelişmelerin ardından İsrail ordusu, dün abluka altındaki Gazze  Şeridi'nden çok sayıda roket atılmasını gerekçe göstererek savaş uçaklarıyla  bölgeye hava saldırısı başlatmıştı.
 
İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nde birçok yapıyı hedef aldığı  saldırılarda içinde Anadolu Ajansının ofisinin de bulunduğu bina yıkılmıştı.
 
Yardımeli Derneği de dün akşam İsrail'in, Gazze'de bürolarının  bulunduğu binayı bombaladığını duyurmuştu.
 
3 KİŞİ DAHA ŞEHİT OLDU
 
İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'ne  düzenlediği saldırılarda biri bebek 3 kişi daha şehit oldu. 
 
Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail  ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyine düzenlediği saldırılarda biri bebek 3 kişinin  şehit olduğu belirtildi.
 
İsrail'in dünden bu yana süren saldırıları şehit olan Filistinlilerin  sayısı 20'ye yükseldi.
 
Öte yandan Filistinli grupların Gazze'den İsrail tarafına attığı  roketler nedeniyle 1'i Filistin asıllı olmak üzere 3 kişi ölmüştü.
 
Biri çocuk 3 Filistinli daha şehit oldu
 
İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi'ne  düzenlediği saldırılarda biri çocuk 3 Filistinli daha şehit oldu.  
 
Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail  ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyine düzenlediği saldırılarda 12 yaşındaki  Abdurrahman Atiyye Ebu el-Cidyan'ın ve Abdurrahim Mustafa Taha Medhun'un şehit  olduğu belirtildi.
 
Açıklamada ayrıca Refah kentine yönelik saldırılarda yaralanan Hani  Hamdan Ebu Şar'ın (37) da şehit olduğu aktarıldı.
 
İsrail'in dünden bu yana süren saldırılarında şehit olan  Filistinlilerin sayısı 23'e, yaralıların sayısı 154'e yükseldi.
 
Öte yandan Filistinli grupların Gazze'den İsrail tarafına attığı  roketler nedeniyle 1'i Filistin asıllı olmak üzere 3 kişi ölmüştü.
 
Bir Filistinli daha şehit oldu
 
İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırıları sonucu bir Filistinlinin daha şehit olduğu belirtildi. 
 
Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı cumartesi sabahından bu yana  İsrail saldırıları nedeniyle şehit Filistinlilerin sayısının 24'e yükseldiğini  açıkladı.
 
Saldırılarda ölenler arasında 3 kadın ve iki çocuk olduğu belirtilen  açıklamada, toplam yaralı sayısının 154 olduğu kaydedildi.
 
Yalnızca pazar gününün sabah saatlerinden bu yana 21 Filistinlinin  şehit olduğu ifade edilen açıklamada, İsrail saldırılarının Gazze Şeridi'nin  güney, kuzey ve orta kesimlerinden sivil yerleşim bölgeleri, tarım alanları ve  sivil araçlara dönük gerçekleştirildiğine işaret edildi.
 
Öte yandan Filistinli grupların Gazze'den İsrail tarafına attığı  roketler nedeniyle 1'i Filistin asıllı olmak üzere 3 kişi ölmüştü.

ETİKETLER