İsrail'den açıklama geldi: Suriye sorumlu

AA |  18 Eylül 2018 Salı - 18:18 | Son Güncelleme : 18 09 2018 - 19:31

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin, Rus askeri uçağının Suriye’de düşürülmesi konusunu görüştü.


İsrail Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu’nun  uçaktaki Rus askerlerinin hayatını kaybetmesinden dolayı İsrail halkı adına   duyduğu üzüntüyü Putin'e ilettiği belirtildi.
 
Açıklamada, Netanyahu’nun İsrail ve Rus orduları arasında çatışmayı  önlemek amacıyla 2015’te  kurulan ortak mekanizmanın 3 yıldan uzun süredir her  iki tarafın da ağır kayıplar vermesini önlediğini ve bu mekanizmanın devamının  önemine dikkati çektiği aktarıldı.
 
Açıklamaya göre, İsrail Başbakanı, ülkesinin Rusya’ya ait askeri  uçağın vurulmasına ilişkin elindeki tüm bilgileri Rusya ile paylaşmaya hazır  olduğunu belirtti.
 
"Esed sorumlu"
 
Netanyahu'nun, "Rusya’ya ait askeri uçağın vurulmasından Suriye’deki  Beşşar Esed rejiminin sorumlu olduğunu" vurguladığı kaydedildi.
 
Başbakan Netanyahu’nun görüşmede ayrıca İsrail’in Suriye’deki İran  varlığını önleme konusunda kararlı olduğunu dile getirdiği ifade edildi.
 
Rusya Savunma Bakanlığından bugün yapılan açıklamada, dün Suriye'de 15  askerle birlikte radardan kaybolan Rus İl-20 askeri uçağının Suriye rejimine ait  S-200 hava savunma sistemi tarafından düşürüldüğü ifade edilmişti.
 
Olay nedeniyle İsrail'i suçlayan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu,  "Suriye'de düşen Rus askeri uçağının ve ölen mürettabatın tüm sorumluluğu  İsrail'e ait." ifadesini kullanmıştı.
 
Putin ise yaptığı açıklamada, "Suriye’de Rus uçağının düşürülmesi  trajik olayların bir zinciri gibi görünüyor" ifadelerini kullanarak İsrail'i  suçlamamıştı.
 
Putin: İsrail vurmadı
 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye'de düşen Rus uçağıyla ilgili bir açıklama yaptı.
 
Putin, "Rus uçağını İsrail vurmadı, ne olduğunu hala inceliyoruz. Trajik koşullar zinciri gibi görünüyor." ifadelerini kullandı. Moskova'da Macaristan Başbakanı Viktor Orban'la düzenlediği ortak basın toplantısında suskunluğunu bozan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail'in kendi uçaklarını vurmadığını tekrarladı. Bu olaya tepki olarak, Suriye'deki personellerinin güvenliğini artıracaklarını vurguladı.
 
Putin, İsrail'in dün Suriye'de yol açtığı İl-20 uçağı trajedisi ile 2015 yılında Rus uçağının düşürülmesinin karşılaştırılmaması gerektiğini, iki durumun birbirinden farklı olduğunu söyledi.
 
"Önlemlerimiz Suriye'deki Rus askerlerini korumaya yönelik olacak" diye konuşan Rus lider, "İnsanların ölümü, özellikle de böyle trajik koşullarda ölümü, her zaman bir felakettir. Hem bizim için, hem ülkemiz için, hem de ölen arkadaşlarımızın yakınları için böyledir. Bu bağlamda ölen askerlerin yakınlarına başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı
 
"Düşen Rus uçağı İdlib anlaşmasını asla etkilemeyecek"   
 
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, daha sonra başkent Moskova’da, dün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Soçi’de varılan İdlib  mutabakatını gazetecilere değerlendirdi.
 
Anlaşmanın önemine dikkatini çeken Peskov, "Bu Suriye’nin geleceği  açısından son derece önemli bir anlaşma. Suriye krizinin çözümü için Moskova ve  Ankara’nın fedakarlıklarda bulunarak uzlaşmacı ve etkili çözümler bulma  kabiliyetini gösteriyor. Suriye’de düşen Rus uçağı bu anlaşmayı asla  etkilemeyecek" diye konuştu.
 
Erdoğan ile Putin dün Soçi’de yaptığı görüşmede, İdlib'de silahlardan  arındırılmış bölge oluşturulmasına ilişkin anlaşmaya varmıştı.
 
 İsrail'in Moskova Büyükelçisi, Rusya Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. İsrail, Büyükelçilerininin Dışişleri'ne çağrıldığını doğruladı.
 
İsrail Rusya'nın suçlamalarını reddetti  
 
İsrail ordusu, olaydan saatler sonra ilk resmi açıklamasını yaptı ve İsrail jetlerinin vurulan Rus uçağını hedef alan füze saldırısı sırasında olay yerinde olmadığını belirtti. Açıklamaya göre, jetler saldırı anında çoktan İsrail hava sahasına dönmüştü.
 
İsrail ordu sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, Beşşar Esed  rejimine ait hava savunma sistemi tarafından vurularak düşen uçaktaki Rus  askerlerinin hayatını kaybetmesinden üzüntü duyulduğu belirtildi.
 
Açıklamada, İsrail'e ait savaş uçaklarının dün akşam Esed rejimine ait  bir tesisi hedef aldığı ve bu tesiste "İran'ın Lübnan'daki Hizbullah'a  göndereceği ve İsrail'e karşı tahammül edilemez tehdit oluşturan ağır silahların"  bulunduğu ifade edildi.

ETİKETLER