İspanya'dan Kovid-19 ile mücadelede "Türkiye'nin dayanışma ve jestine" teşekkür

AA |  04 Nisan 2020 Cumartesi - 22:23 | Son Güncelleme : 04 04 2020 - 22:31

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, ülkesindeki iki özerk yönetim tarafından satın alınan solunum cihazlarının Türkiye'nin gösterdiği "dayanışma" sonucu İspanya'ya ulaştırılacağını açıkladı.


Laya, İspanyol televizyonu Cuatro'ya yaptığı açıklamada, "Dost ve  ortağımız Türkiye, cömertlik göstererek solunum cihazlarının İspanya'ya  gönderilmesi kararını almıştır." dedi.
 
İspanya'da muhalefet partilerinin, söz konusu olaydan dolayı  Türkiye'ye yönelik suçlamalarını sert dille eleştiren Laya, "Türkiye'ye karşı  adil olmayan suçlamaları en açık ve en güçlü bir şekilde reddetmek istiyorum. (El  koydu, çaldı) gibi doğru olmayan suçlamalar yapıldı. Basında, siyasi partilerde  ve kamuoyunda kullanılan bu tip ifadelerin, bizim ikili ilişkilerimize zarar  verdiğinin bilinmesi gerekir." diye konuştu.
 
Laya, konunun diplomatik bir yolla çözüldüğünü aktararak, "Olan şu ki,  İspanya'daki iki özerk yönetimin satın aldığı solunum cihazlarının teslimi  gecikmiştir. Türkiye, önce bunları ülkesindeki hastalar için kullanmak istemiştir  ama İspanya'daki aciliyeti görerek bizimle paylaşmaya karar verdiklerini bu gece  bize iletmişlerdir." açıklamasında bulundu.
 
Söz konusu solunum cihazlarının şu anda lisans işlemlerinin  yapıldığını ve ileriki saatlerde İspanya'ya ulaşacağını kaydeden Laya, "İspanya  hükümeti tarafından sorumlu ve eylem odaklı, Türk hükümeti tarafından da  İspanya'daki acil duruma karşılık veren büyük bir iş yapılmıştır. Verilmesi  gereken tek mesaj budur." ifadelerini kullandı.
 
Öte yandan Laya, Twitter hesabından da Türkiye'ye ve Dışişleri Bakanı  Mevlüt Çavuşoğlu'na teşekkür ederek, "Dost ve müttefik Türkiye'nin jestine  teşekkür ediyoruz." paylaşımında bulundu.
 
İspanya'nın Castilla y La Mancha ve Navarra özerk yönetimleri, önceki  haftalarda bir Türk şirketinden 3 milyon avro karşılığında 150 adet solunum  cihazı satın almıştı.
Ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında  birçok ülkede olduğu gibi Türkiye de sağlık ekipmanlarının ülkeden çıkışına  kısıtlama getirmiş ve bundan dolayı bu cihazların İspanya'ya gönderilmesi süresi  uzamıştı.
 
 

ETİKETLER

Kovid-19 corona virüs