İspanya'da on binlerce referandum karşıtı sokaklarda

07 Ekim 2017 Cumartesi - 15:28 | Son Güncelleme : 07 10 2017 - 16:12

İspanya'da binlerce kişi, ülkenin doğusundaki Katalonya Özerk Yönetimi'nde bağımsızlık yanlısı girişimlerin yol açtığı siyasi, ekonomik ve sosyal gerginliğe karşı meydanlara çıkarak "Konuşalım" temalı eylem yaptı.


Sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan mesajlarla, Katalonya başta  olmak üzere İspanya'nın birçok bölgesinde düzenlenen eylemler için belediye  binalarının önündeki meydanlar seçildi.
 
Eylemlerde bayrak taşımayan ve siyasi sloganlardan uzak kalmaya özen  gösteren İspanyollar, çözüm bulmak adına siyasetçiler arasında diyaloğun  başlatılması gerektiğine dikkati çekmek için beyaz kıyafetler giydi.
 
"Konuşalım" yazılı pankartlar taşıyan binlerce kişi, "Siyasetçiler  daha fazla böyle devam edemez. Çünkü bizi karşı karşıya getirip bölüyorlar. Bu  ülke bir kere iç savaş gördü. Bir dahasını hak etmiyor." mesajını vermeye  çalıştı.
 
Barselona Belediyesi ve Katalonya Özerk Yönetimi Başkanlık Konutu'nun  bulunduğu Jaume Meydanı'nı dolduran kalabalık da Katalanca ve İspanyolca  "konuşalım" yazılı dövizler taşıdı.
 
Maria adındaki 53 yaşındaki bir gösterici, AA muhabirine, "Ben  İspanyol'um ve Katalonya'da yaşıyorum. Katalonya'yı da, İspanya'yı da seviyorum.  Artık bu kavgalar, gerginlikler bitsin istiyoruz. Siyasetçiler işlerini  yapmalılar. Konuşalım ve sorunları çözelim. Birlikte yaşamak istiyoruz, nefret  değil." dedi.
 
Başkent Madrid de hem "Konuşalım" hem de "İspanya için birlik"  sloganlarıyla düzenlenen iki gösteriye ev sahipliği yaptı. Madrid Belediyesi  önünde toplanan beyaz kıyafetler giymiş kalabalık, siyasetçilere "diyalog"  çağrısı yaptı. İspanyol bayraklarıyla Colon Meydanı'nı dolduran binlerce kişi ise  Katalonya'daki bağımsızlık girişimlerine karşı slogan attı.
 
Katalonya'daki bağımsızlık girişimlerine karşı çıkan İspanya'nın  ulusal birliğini ve anayasasını savunan "Katalonya Sivil Toplumu" (SCC) adlı  sivil toplum örgütü, Barselona kentinde yarın büyük bir gösteri düzenleyecek. 
 
Bunun Barselona'da şimdeye kadar yapılan en büyük bağımsızlık karşıtı gösteri  olacağını savunan SCC liderleri, "sessiz çoğunluğu sokağa inmeye" çağırdı.