İSKİ’den ‘buharlaşmayı nasıl önleriz’ ihalesi

07 Mayıs 2018 Pazartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 07 05 2018 - 2:30

İSKİ, İstanbul’un barajlarında buharlaşan günlük ortalama 400 bin metreküp su kaybının önlenmesi için araştırma yapacak. İmrahor Göleti’nde 4’ü profesör 11 bilim insanıyla yapılacak araştırma için 8 Mayıs’ta ihaleye çıkılacak


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İSKİ Genel Müdürlüğü, yaz aylarının yaklaşmasıyla, barajlarda buharlaşma sonucu oluşan su kaybını önlemek için düğmeye bastı. Havadan da görüntülenen İmrahor Göleti’nde yapılacak araştırma ile birlikte, İstanbul’da günde ortalama 400 bin metreküplük su kaybının en aza indirilmesi hedefleniyor.

‘Yerli Teknoloji Kullanılarak Üretilecek Buharlaşmayı Azaltıcı Ürünün Ekolojik Hayata, Buharlaşma ve Rehabilitasyon Üzerine Olan Etkilerinin Araştırılması’ adı altında yürütülecek araştırma için 8 Mayıs’ta ihaleye çıkılacak. Teknik şartnamede, çalışmanın hedefi şöyle açıklandı: İdare tarafından belirlenen Arnavutköy ilçesi İmrahor Göleti’nde, yerli kaynaklar kullanılarak üretilecek buharlaşmayı azaltıcı ürünün uygulama ve ölçümleri yapılarak, ekolojik hayata, buharlaşma ve rehabilitasyon üzerine olan etkilerinin araştırılması ve elde edilecek sonuçla İstanbul’da yıllık buharlaşacak suyun azaltılması hedeflenmektedir.

Teknik şartnamede yer alan bilgilere göre, kullanılacak kimyasal ürün ‘biyobozunabilir’ özellikte olacak. Uygulama alanı üzerinde köpük oluşumuna neden olmaması beklenen kimyasal ürün, yüzeyde topaklanma da yaratmayacak. Ayrıca su yüzeyinde oluşacak film tabakası atmosferle suyun arasındaki gaz alışverişini engellemeyecek.

Araştırma, 4’ü profesör olmak üzere 11 bilim insanı tarafından yürütülecek. Bilim kurulu; ikisi profesör, biri doçent, biri doktor unvanlı 4 veteriner, besin elementleri alanında uzman profesör unvanlı 1 kimya mühendisi, uzaktan algılama yöntemleri alanında uzman profesör unvanlı 1 harita mühendisi, organik kirleticiler alanında uzman yardımcı doçent unvanlı 1 kimyager, çevre uygulamaları alanında uzman yardımcı doçent unvanlı 1 kimyager, su kalitesi ve arıtım yöntemleri alanında uzman araştırma görevlisi 1 kimyager ve 2 biyologtan oluşacak.