İşgal planına karşı İtalya'dan Türkiye'ye sürpriz teklif

AA |  09 Şubat 2020 Pazar - 19:11 | Son Güncelleme : 09 02 2020 - 19:11

İtalya Temsilciler Meclisi Milletvekili Michele Piras, "Türkiye ve İtalya, Trump'ın sözde barış planına karşı Filistin için alternatif barış planı hazırlayabilir." dedi.


Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki Parlamenterler Arası Kudüs  Platformunun Üçüncü Konferansı'na İtalya'yı temsilen katılan Piras, Filistin ve  Kudüs sorununa dair konuşma yaptı.
 
Akdeniz bölgesi ve Orta Doğu'da yeni savaş dalgaları olduğunu belirten  Piras, "Batılı ve Doğulu güçler, bir süredir Orta Doğu'da güç kazanmaya çalışarak  dünyaya yeni adaletsizlikler ve baskılar getirmekte." şeklinde konuştu.
 
 Piras, ABD'nin sözde barış planını ve Kudüs'ün İsrail'in başkenti  olarak tanınmasını reddettiğini dile getirerek, "Kudüs elbette ki Filistin'in  başkentidir ama aynı zamanda dünyanın manevi başkenti ve barışın, diyaloğun  başkentidir." ifadelerini kullandı.
 
Katılımcılara hitabının ardından AA muhabirine konuşan Piras, buraya  Filistinlilerin davasını sürdürmek ve ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde barış  planına hayır demek için geldiğini vurguladı ve "Filistin için hakiki barışın  tesis edilmesi lazım. Bunun manası İsrail'in belirli sınırlara geri çekilmesi,  Filistin halkının ülkelerine dönmesinin sağlanması ve uluslararası camianın  Filistin'i devlet olarak tanımasıdır." dedi.
 
"Türkiye ve İtalya, alternatif barış planı hazırlayabilir"
 
Piras, Filistin'deki sorunun sadece kendi bölgesini etkilemediğinin  altını çizerek, "Akdeniz bölgesinde barış, Avrupa'da barış demektir. Bu yüzden  Filistin, Avrupa'nın ve İtalya'nın ana meselelerindendir." diye konuştu.
 
Türkiye ve İtalya'nın Filistin sorununun çözümü konusunda birlikte  neler yapabileceği sorusuna ise Piras, "İki ülke bir araya gelmeli ve hakiki  barışın sağlanması için ortak çalışmalıdır. Türkiye ve İtalya, Trump'ın sözde  barış planına karşı Filistin için alternatif barış planı hazırlayabilir. Bunun  için Filistinlilerin gerçek hürriyetlerine kavuşmalarını, yani sadece kültürel  değil aynı zamanda ekonomik bağımsızlıklarını kazanmalarını sağlamalıyız."  cevabını verdi.
 
Piras, yaklaşık 2 ay önce Filistin üzerine düzenlenen bir konferans  için Türkiye'de bulunduğunu hatırlatarak, "Filistin davasını savunmaya devam  edeceğim. Bu konuda yaptıklarımla ülkemi temsil etmekten gurur duyuyorum." dedi.