İşçi, yıllık izindeyken başka bir işte çalışırsa ne olur?

22 Mayıs 2019 Çarşamba - 9:40 | Son Güncelleme : 22 05 2019 - 9:40

İşçilerin yıllık izin hakkı yasayla kendilerine verilmiş ve işveren tarafından hiçbir şartta geri alınamaz bir haktır. Çalışanların yıllık izne çıkacakları süre ise iş yerindeki kıdemlerine göre belirlenir. Peki yıllık izne çıkan bir çalışan başka bir işte geçici olarak çalışabilir mi?


Çalışanlar, yıllık izne çıktıklarında bütçelerine destek olması amacıyla başka bir işte ücret karşılığında çalışıp çalışamayacaklarını merak ederken, böyle bir durumda herhangi bir yaptırımla karşılaşma ihtimalleri var mı öğrenmek istiyor. İşte işçiler yıllık izindeyken başka bir işte ücret karşılığı çalışabilir mi sorusunun cevabı ve diğer detaylar...

YILLIK İZİNDEKİ İŞÇİ BAŞKA BİR İŞTE ÇALIŞABİLİR Mİ?

İş Kanunu'nun 58. maddesi, izinde çalışma yasağı başlığını taşır ve yıllık izne çıkan işçinin başka bir işte geçici ve kısa süreli çalışarak bundan maddi kazanç sağlamasını yasaklar. Ayrıca yıllık ücretli iznini kullanmakta olan işçinin izin süresi içinde ücret karşılığı bir işte çalıştığı anlaşılırsa, bu izin süresi içinde kendisine ödenen ücret işveren tarafından geri alınabilir.