İş kazası geçiren işçinin hakları nelerdir?

05 Eylül 2019 Perşembe - 7:56 | Son Güncelleme : 05 09 2019 - 7:56

Meslek hastalıkları ve iş kazalarına karşı yasalarımız çalışanları koruyor. Ancak iş kazasının da bazı şartları var. İş kazası geçiren işçinin hakları nelerdir? Detaylar haberimizde...


Çalışanları koruyan yasaların içinde iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla ilgili olanlar da var. Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuda hazırladığı metinlerle çalışanları bilgilendiriyor. İşte iş kazasıyla ilgili soruların cevapları...
 
İş kazası geliri nedir?
 
İş kazası veya meslek hastalığı halinde sigortalıya veya sigortalının ölümü halinde hak sahiplerine, yapılan ödemeye denir.
 
İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar nelerdir?
 
Geçici iş göremezlik ödeneği, Sürekli iş göremezlik geliri, Ölen sigortalının hak sahiplerine gelir bağlanması, Gelir bağlanmış olanın kız çocuklarına evlenme ödeneği, Ölen sigortalı için cenaze ödeneği ödenmesi olarak belirlenmiştir..
 
İşverenin kontrolü dışında meydana gelen iş kazalarının bildirimi, nereye ve kaç gün içerisinde yapılması gerekmektedir?
 
Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine/ Sosyal Güvenlik Merkezlerine ve kazanın öğrenildiği tarihten itibaren 3 işgünü içerisinde bildirilmesi gerekmektedir.
 
İş kazası geçiren sigortalının ne kadar sigortalılık süresi bulunması gerekmektedir?
 
İş kazası geçiren sigortalı için süre aranmamaktadır.
 
İş kazasının işverenin kastı ile meydana gelmesi durumunda işverene yaptırım var mıdır?
 
İş kazası ve meslek hastalığı, işverenin kastı veya sigortalıların sağlığını koruma ve iş güvenliği mevzuatına aykırı bir hareketi sonucu meydana gelmişse, Kurumca sigortalıya veya hak sahiplerine bu Kanun gereğince yapılan veya ileride yapılması gereken ödemeler, SGK tarafından işverene ödettirilmektedir..
 
İş kazası, meslek hastalığı sigortasından sağlanan yardımlardan kimler yararlanabilir?
 
Hizmet akdi ile çalışanlar (4/a), Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile köy ve mahalle muhtarları (4/b), Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevlerinde çalışan hükümlü ve tutuklular, Aday çırak, çırak ve stajyerler, Harp Malulleri ile Vazife Malulleri, Türkiye İş Kurumu kursiyerleri, Tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süresiz olarak çalışan sigortalılar..
 
İşyerinde geçirilen kalp krizleri iş kazası sayılabilir mi?
 
Sigortalı işyerinde ve işini yaparken veya iş yapmadan geçirdiği sürelerde işverenin emrine amade iken dış etkenlerden kaynaklanan bir neden sonucu kalp krizi geçirirse kalp krizinin sonucu (ölüm veya arızalar) işyeri dışında gerçekleşse bile bunun bir iş kazası sayılması gerekmektedir.
 
Bir inşaatta çalışan sigortalının yatakhanede yattığı sırada, yatakhanede bulunan sobanın devrilmesi sonucu çıkan yangında yanmak suretiyle geçirdiği kaza iş kazası sayılır mı?
 
Olayın işyerine ait yatakhanede meydana gelmesi nedeniyle, olayın iş kazası sayılması gerekmektedir.
 
Bir fabrikada çalışan sigortalının izinli bulunduğu sırada, arkadaşlarını ziyaret maksadıyla geldiği işyerinde düşmesi iş kazası sayılır mı?
 
Sigortalının izinli olduğu süre zarfında işyeri ile olan hukuki münasebeti, yani hizmet akdi devam ettiği, dolayısıyla sigortalılık vasfını kaybetmemiş olduğundan, iş kazası sayılması gerekir.
 
Oto tamircisinde çalışan sigortalının yolda arızalanan bir aracı tamir etmek için işveren tarafından görevlendirilmesi üzerine, aracı tamir ettiği sırada yoldan geçen bir aracın çarpması sonucu uğradığı kaza olayı iş kazası sayılır mı?
 
Kaza işin yürütümü sırasında meydana geldiğinden, olayın iş kazası sayılması gerekmektedir.
 
Şoför olarak çalışan sigortalının, işyerine ait araçla işverenin talimatı üzerine onun yazlık evine şahsi eşyalarını götürdüğü sırada geçirdiği trafik kazası iş kazası sayılır mı?
 
Sigortalının işveren tarafından görev ile başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda meydana geldiğinden, olayın iş kazası sayılması gerekmektedir.
 
Emziren kadın sigortalının çocuğunu emzirmek için ayrılan zamanda evine gidip gelirken yolda silahlı saldırı sonucu yaralanması olayı iş kazası sayılır mı?
 
Kaza, emziren kadın sigortalının çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanda meydana geldiğinden, olay iş kazası sayılmaktadır.
 
İşyerine gitmek üzere evinden ayrılarak toplu taşıma aracına binen çalışanın yaralanması iş kazası sayılır mı?
 
Sigortalının işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında meydana gelen olay, iş kazası sayılıyor. Bu arada işyerine ait bir araçla gidilmediğinde iş kazası sayılmıyor. (Takvim)
 
.
 
.

ETİKETLER