İş dünyasının liderleri 3 bin gence ilham olacak

17 Kasım 2016 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 17 11 2016 - 2:30

Uluslararası Liderlik Okulu Young Guru Academy (YGA), 19 Kasım’da 3 bin üniversite ve lise öğrencisini ağırlayacak. Zirvede gençler iş dünyasının önde gelen isimlerinin tecrübelerini dinleyecek. Gençlere bilimi sevdirmek için geliştirilecek yeni projelerin ilki Aziz Sancar’ın isminin verileceği Bilim Müzesi olacak.


Gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma hayaliyle 2000 yılında kurulan Young Guru Academy (YGA), 19 Kasım’da  “birlikte başarma”nın gücünün konuşulacağı yeni YGA Zirvesi’ne imza atmaya hazırlanıyor. İş dünyasının duayenleriyle gençlerin buluştuğu en önemli platformlardan biri olan ve bu yıl 15’incisi düzenlenecek YGA Zirvesi’ne, 81 ildeki liselerden ve 170 farklı üniversiteden gelen 50 bin başvuru arasından seçilen 3 bin öğrenci katılacak.

100 öğrenci seçilecek

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek YGA zirvesinde, Türkiye’nin önde gelen işadamları, genel müdürleri ile bilim adamlarının tecrübe ve birikimlerinden yararlanma fırsatı bulacak gençler arasından mülakatlarla seçilecek 100 öğrenci de ayrıca, 2 yıl sürecek YGA İnovasyon Programı’na katılmaya hak kazanacak. Tüm gün sürecek zirevede Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Emre Zorlu, McKinsey&Company Ortağı Bengi Korkmaz, Milli Dağcı Tunç Fındık  ve YGA Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yaman gibi alanında usta isimler gençlere ilham vermek için tecrübelerini paylaşacak. Gençler gün boyunca Prof. Doğan Cüceloğlu, Prof. Mehmet Toner (Harvard & MIT), Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu gibi YGA Hayal Ortakları ile sohbet edecek.

Bilim Müzesi kuruluyor

Gençler, görme engellilerin hayatını kolaylaştırmak için Turkcell işbirliği ile üretilen ve teknoloji dünyasının Oscar’ı sayılan GSMA’de 2 kez üst üste dünya birincisi olan Hayal Ortağım projesi; Vestel’in üretim desteğiyle hayata geçecek akıllı baston WeWalk projesi gibi başarılı örnekleri dinleme şansı yakalayacak.Zireveden seçilecek 100 öğrencinin birlikte üzerinde çalışacağı yeni sosyal inovasyonlardan biri de Bilim Müzesi olacak. YGA Hayal Ortağı Aziz Sancar’ın “Bilim genlerle değil, kültürle olur” sözünden alınan ilhamla başlatılan Bilim Müzesi projesini MIT tarafından yılın öncü yenilikçisi seçilen YGA Mezunu  Cemil Cihan Özalevli anlatacak.

‘1.5 milyon kişiye dokunduk’

Kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü olduklarının altını çizen YGA Başkanı Asude Altıntaş, YGA’daki tüm programlarla “birlikte başarmayı” kültürünü yaymak için çalıştıklarını belirtti. Altıntaş, şöyle devam etti: “Her yıl 170 üniversiteden 50 binin üzerinde başvuru alıyoruz. Özenle yaptığımız görüşmeler sonucunda belirlenen öğrencilere 300 saatin üzerinde eğitim veriyoruz. Bugüne kadar 4 bin üniversite öğrencisinin mezun olduğu YGA Programı’na katılanlar sosyal inovasyon projelerinde 5 bin saatin üzerinde gönüllü olarak çalışıyorlar. Toplam 10 haftalık YGA Liderlik Programı’ndan bugüne kadar 30 binden fazla ilköğretim öğrencisi mezun oldu. YGA Genç Liderler Programı’nı ise 10  bine yakın lise öğrencisi tamamladı. Sadece Hayal Ortağım uygulaması ile 200 bin engellinin hayatını kolaylaştırıyoruz. Seminerler, eğitim programları ve sosyal inovasyon projeleri sayesinde şimdiye kadar 1.5 milyonu aşkın kişiye dokunduk.” 

ETİKETLER