İran: YPG'nin yaptığı Suriye'nin milli egemenliğinin ihlalidir

DHA |  24 Ocak 2018 Çarşamba - 10:04 | Son Güncelleme : 24 01 2018 - 10:04

İran'dan Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili bir açıklama geldi. Ülkenin ruhani lideri Hamaney'in Danışmanı, terör örgütü YPG'nin 'Suriye'nin milli egemenliğini ihlal ederek Akdeniz'e açılmak için Afrin'i işgal ettiğini' söyledi.


İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Yüksek Askeri Danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, Türkiye'nin Afrin operasyonunu değerlendirdi. Safevi terör örgütü YPG'nin Suriye'nin milli egemenliğini ihlal ederek Akdeniz'e açılmak için Afrin'i "işgal" ettiğini söyledi.
 
İran'ın resmi haber ajansı IRNA'nın haberine göre, Türkiye'nin terör örgütü PKK-YPG'ye karşı Afrin'de sürdürdüğü Zeytin Dalı operasyonuna ilişkin basın mensuplarının sorusunu yanıtlayan Tümgeneral Safevi, "ABD'nin yeni yıldaki ana stratejisinin bölgedeki çatışma alanlarını korumak" olduğunu ileri sürdü.
 
Safevi, "ABD, 30 bin kişilik bir güç oluşturup Türkiye'nin güneyiyle Irak'ta Kürtler için otonom bir bölge kurmak istiyor. Diğer taraftan Kürtler bunun kalıcı olması için Akdeniz'e ulaşmaya ihtiyaçlarının olduğunu biliyor ve bu yüzden Afrin'i işgal ettiler. Kürtlerin bu hamlesi Suriye'nin milli egemenliğinin ihlaldir."  dedi.

ETİKETLER