İran, petrol araştırmalarını Rus şirketlere devrediyor

AA |  17 Temmuz 2017 Pazartesi - 14:31 | Son Güncelleme : 17 07 2017 - 14:31

İran'ın güneybatısındaki iki sahada yapılacak petrol araştırmaları için Rus Zarubezhneft petrol şirketiyle anlaşma imzalandı


İran'ın güneybatısında yer alan Huzistan eyaletindeki  Şadgan ve Rag Safid sahalarında petrol ve gaz araştırmaları, Rus Petrol Şirketi  Zarubezhneft'e devredildi. 
 
İran resmi haber ajansının (İRNA) İran Milli Petrol Şirketi'ne (NIOC)  dayandırdığı haberine göre, Zarubezhneft ile imzalanan anlaşmayla, Şadgan ve Rag  Safid sahalarındaki gaz ve petrol araştırmaları Rus şirkete verildi.
 
Anlaşma gereği, Zarubezhneft şirketinin Huzistan eyaletinde yer alan  sahaların geliştirilmesi ve petrol araştırmaları için projelerini en geç 9 ay  içerisinde NIOC'ye sunması gerekiyor.
 
İran, petrol anlaşmaları için getirdiği yeni model "Iran Petroleum  Contract" (IPC) kapsamında, 100 milyar dolar değerinde olan 49 petrol ve doğal  gaz sahasını yabancı yatırımcılara açmıştı.
 
Bugün imzalanan mutabakatın, Rus Zarubezhneft şirketi ile yapılan  8'inci anlaşma olduğu kaydedilirken, Rusya'nın Gazprom ve Russneft şirketleriyle  de petrol araştırmaları konusunda varılan mutabakatların henüz imza aşamasına  geçmediği belirtiliyor.
 
NIOC, iki hafta önce, bölgenin en büyük doğal gaz sahası Güney Pars'ın  11. safhasının geliştirilmesi için Fransız petrol şirketi Total ile anlaşma  imzalamıştı.