Son dakika! İran karıştı: Hepsi öldürüldü!

GAZETEVATAN.COM  |  07 Haziran 2017 Çarşamba - 9:06 | Son Güncelleme : 07 06 2017 - 14:42

Son dakika haberi geldi; İran'ın başkenti Tahran'da çifte saldırı düzenlendi. İran Parlamento binası ile Humeyni Türbesi önünde eş zamanlı saldırı yapıldı. 4 kişinin rehin alınmasının ardından kriz sona erdi ve 4 terörist öldürüldü. Humeyni Türbesi'nin önünde de intihar saldırısı düzenlendi. İran İstihbarat Bakanlığı halkı uyardı: "Üçüncü saldırı girişimi önlendi, halk toplu taşımadan uzak durun"Saldırıları IŞİD üstlendi. Saldırılarda ölü ve yaralılar var.


İran'ın başkenti Tahran bu sabah eş zamanlı iki saldırıyla sarsıldı. İran Parlamentosu'na silahlı saldırı, Humeyni Türbesi'ne de intihar saldırı düzenlendi.  İki saldırıda toplam 12 kişi öldü, 39 kişi yaralandı. İRNA, saldırılarda yaralananların sayısını 42 olarak aktardı.

Parlamentonun dışına keskin nişancılar konuşlandırıldı. İranlı yetkililer saldırının arkasında terör örgütü IŞİD'in olduğunu duyurdu. Saldırıları IŞİD üstlendi. Bu, IŞİD'in İran'da gerçekleştirdiği ilk saldırı olabilir. 

Parlamento çevresindeki panik kameradavideo için tıklayın

İran İstihbarat Bakanlığı: "Üçüncü saldırı girişimi önlendi, halk toplu taşımadan uzak dursun." çağrısında bulundu.

Silah sesleri kameraya böyle yansıdıvideo için tıklayın

İran devlet televizyonuna göre, parlamentoya saldıran bir kişi intihar yeleği giyiyordu fakat diğer ajanslara göre bomba kimliği belirsiz kişiler tarafından dışarıdan atılmış olabilir. 

 

 

Güvenlik güçleri çocukların kaçmasına yardım etti

İran basını kaleşnikoflarla parlamento binasına saldıran 4 saldırganın yakalandığını ve parlamento binasında bir odada tutulduğunu belirtiyordu.

Silahlı saldırganların parlamento binasının kuzey kısmında içeri girmeye çalışarak, korumalara ateş açtığı iddia edilmişti. 
 
 
"SALDIRGANLARDAN BİRİ SİYANÜRLE İNTİHAR ETTİ"

İran'ın İngilizce yayın yapan televizyonu Press TV de, saldırganlardan birinin siyanür içerek intihar ettiğini ileri sürmüştü.

"TERÖRİSTLER ÖLDÜRÜLDÜ"

İran parlamentosunda rehineler olduğu söylendi. Rehine krizinin ardından 4 teröristin öldürüldüğü bildirildi. 

 
"HUMEYNİ TÜRBESİ'NİN ÖNÜNDE SALDIRI"

İran devrim lideri Humeyni'ni türbesinin önünde de saldırı düzenlendi. Saldırganın kadın olduğu söylendi. İki saldırgan yakalandı. 

Türbenin önünde intihar saldırısı yapıldığı ve 4 kişinin yaralandığı iddia ediliyor. 

 
"KADIN İNTİHAR BOMBACISI"

Ayetullah Humeyni'nin Tahran'ın güneyindeki anıt mezarı önünde de, İran Parlamentosu'ndaki saldırıyla eş zamanlı bir intihar eylemi gerçekleştirildi.

Humeyni Türbesi'nin batı kapısında kendisini havaya uçuran saldırganın kadın olduğu ifade ediliyor.