İran o ismi yaptırım listesine aldı

AA |  24 Ağustos 2019 Cumartesi - 21:37 | Son Güncelleme : 24 08 2019 - 21:37

İran Dışişleri Bakanlığı, ABD merkezli Demokrasileri Savunma Vakfı (FDD) ve Başkanı Mark Dubowitz'i yaptırım listesine aldığını duyurdu.


İran Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD merkezli  Demokrasileri Savunma Vakfı ve Başkanı Mark Dubowitz'in "lobicilik ve olumsuz  propagandalarla" İran'a karşı uygulanan yaptırımların planlama ve uygulama  aşamasında etkili oldukları belirtildi.
 
Açıklamada, FDD ve Dubowitz'in "İran'ın hayati çıkarlarının ve  güvenliğinin zarar görmesi için ciddi şekilde çaba gösterdiği" gerekçesiyle  "İnsan hakları ihlalleri ve ABD'nin bölgedeki terörizm ile maceracı adımlarıyla  mücadele kanunu" çerçevesinde yaptırım listesine alındığı aktarıldı. 
 
Açıklamada ayrıca "İran rejimini değiştirmek amacıyla ABD tarafından  devreye sokulan yaptırımların ülkenin ulusal güvenliği, bağımsızlığı, toprak  bütünlüğü ve egemenliğine darbe vurmak için uygulandığı" ifade edildi.
 
Söz konusu yaptırımların "halkın can güvenliği, sağlığı ve özgürlüğünü  tehlikeye düşürdüğü" aktarılan açıklamada, "Yaptırımların sonucunda içerideki ve  dışarıdaki ticaret ile çevreye ciddi zararlar vermiştir. Havacılık, gemicilik ve  diğer birçok alanın güvenliğini bozmuş ve İran halkına karşı tam bir ekonomik  savaşa dönüşmüştür." değerlendirmeleri yer aldı.

ETİKETLER