İran lideri Hamaney: ABD’deki olaylar, gizlenen bir gerçeğin ortaya çıkmasıdır

AA |  03 Haziran 2020 Çarşamba - 12:09 | Son Güncelleme : 03 06 2020 - 12:09

İran lideri Ali Hamaney, her toplumun değişime ihtiyaç duyduğunu, İran'da da bugün birçok alanda değişime ihtiyaç olduğunu söyledi.


Hamaney, İran devriminin lideri Ruhullah Humeyni'nin ölüm yıl dönümü  nedeniyle devlet televizyonundan canlı yayımlanan konuşmasında değişimle ilgili  açıklamalarda bulundu.
 
İran'ın bilimsel çalışmalar ve siyaset gibi birçok konuda ilerleme  kaydettiğini, savunma alanında da caydırıcılık seviyesine ulaştıklarını dile  getiren Hamaney, halktan ve devlet yetkililerinden var olanla yetinmemelerini ve  daha büyük gelişmeler için çaba göstermelerini istedi.
 
Devrimin gerçekleştiği dönemde ve Humeyni'nin ölümünden sonra da  sürekli olarak değişim ve gelişim halinde olduklarını ifade eden Hamaney, "Ne  yazık ki bazı konularda geride kaldık. Bu üzüntü vericidir. Bu kabul edilebilir  değildir ve devrimin doğasına da aykırıdır." dedi.
 
Gençler, aydınlar ve toplumun geneline değişimle ilgili fikirler  üzerine yoğunlaşmaları çağrısında bulunan Hamaney, "Her canlı toplum değişime  ihtiyaç duyar. Biz de bugün birçok alanda değişime ihtiyaç duyuyoruz. Değişim  talebi itiraz anlamına gelmiyor. Daha iyiye ulaşmak için sürekli arayıştır.  Mevcutla yetinmemektir. Elbette bazı konularda mevcuda itiraz etmek anlamına da  gelir. Ancak daima böyle değildir." görüşlerini paylaştı.
 
Adalet, eğitim, ekonomi ve diğer birçok konuda değişime ihtiyaç  olduğunu kaydeden Hamaney, ekonomideki değişimin gerçekleşmesi için petrole  bağımlılıktan kurtulmaları gerektiğini belirtti.
 
"ABD’deki olaylar, gizlenen bir gerçeğin ortaya çıkmasıdır"
İran lideri, ABD'de George Floyd'un polis tarafından öldürülmesi  nedeniyle düzenlenen protestolara ilişkin ise, "ABD'deki olaylar, gizlenen bir  gerçeğin ortaya çıkmasıdır." yorumunu yaptı.
 
Hamaney, "Bir polis dizlerini soğukkanlılıkla bir siyahinin boynuna  dayıyor ve can verene kadar bastırıyor. Bu yeni bir şey değildir ve ABD'nin  tabiatı böyledir." diye konuştu.
 
ABD'yi Afganistan, Irak, Suriye, Vietnam’da aynı şeyi yapmakla  suçlayan Hamaney, "ABD halkı 'nefes alamıyoruz, bırakın nefes alalım' diye slogan  atıyor. ABD’nin geniş coğrafyasında ve birçok kentinde yaşanan büyük gösteriler  ABD’nin zulmettiği tüm insanların yüreğindeki sestir." değerlendirmesinde  bulundu.