İran'ın uranyum stoku 370 kilograma yükseldi

AA |  13 Ağustos 2019 Salı - 22:03 | Son Güncelleme : 13 08 2019 - 22:03

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, ülkesinin yüzde 4,5 seviyesindeki zenginleştirilmiş uranyum stokunun 370 kilograma ulaştığını açıkladı.


Kemalvendi, İran devlet medyasında yer alan açıklamasında,  zenginleştirilmiş uranyum stoku ve seviyesiyle ilgili bilgi verdi.
 
Ülkesinin yüzde 4,5 seviyesindeki zenginleştirilmiş uranyum stokunun  300 kilogram sınırının üzerine çıkarak 370 kilograma ulaştığını ve miktarın hızla  artacağını belirten Kemalvendi, ağır su stokunu da 130 tonun üzerine  çıkaracaklarını ve bu konuda herhangi bir sınırlamalarının olmadığını kaydetti.
 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ve Almanya ile  İran arasında 2015'te imzalanan Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak  adlandırılan nükleer anlaşma, Tahran'a yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme  faaliyetini sürdürme hakkı veriyor. Anlaşma çerçevesinde İran, en çok 300  kilogram uranyumu elinde tutabiliyor.
 
Anlaşma, İran'a 300 kilogramın üzerindeki uranyumu uluslararası  piyasada satarak karşılığında doğal uranyum alabilme imkanı tanıyor.
 
İran, ayrıca anlaşmaya göre ağır su stokunu 130 tonun altında tutmak  zorunda ve aşımı halinde ülke dışına çıkarmakla yükümlü bulunuyor.
 
ABD yönetimi, nükleer anlaşmadan Mayıs 2018'de tek taraflı çekilerek  İran'a yönelik yaptırımları geri getirmişti.
 
Tahran yönetimi, ABD'nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından  başlattığı ekonomik yaptırımlar nedeniyle anlaşmadan kaynaklı çıkarlarına  ulaşamadığını bildirmiş, anlaşmaya taraf ülkelerden (Rusya, Çin, İngiltere,  Almanya ve Fransa) söz konusu çıkarlarını temin etmelerini isteyerek,  taleplerinin yerine getirilmemesi üzerine uranyum oranı ve miktarıyla ilgili  taahhütlerini gerçekleştirmeyeceğini açıklamıştı.

ETİKETLER