İran Dışişleri Bakanı G7 zirvesinin yapıldığı Biarritz'e geldi

AA |  25 Ağustos 2019 Pazar - 17:14 | Son Güncelleme : 25 08 2019 - 19:13

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in, 45. G7 Zirvesi'nin düzenlendiği Fransa'nın güneybatısındaki Biarritz kentine ulaştığı belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, G7 ülkeleri adına İran'a iletilecek bir bildiriyi tartışmadığını ancak ülkelerin kendi aralarında konuşmalarını engelleyemeyeceğini söyledi.


İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Zarif'in, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın daveti üzerine Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin son girişimleriyle ilgili istişareleri devam ettirmek üzere G7 Zirvesi'nin yapıldığı Biarritz kendine ulaştığını aktardı. 
 
Musevi, Zarif'in bu ziyaret kapsamında ABD'li yetkililerle görüşme ya da müzakerede bulunmayacağını ifade etti.
 
Trump'tan G7'de İran yorumu
 
ABD Başkanı Donald Trump, G7 ülkeleri adına İran'a  iletilecek bir bildiriyi tartışmadığını ancak ülkelerin kendi aralarında  konuşmalarını engelleyemeyeceğini söyledi. 
 
Trump, Fransa'nın Biarritz kentinde yapılan G7 Zirvesi'nin marjında  Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile ikili  görüşmelerde bulundu.
 
Abe ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan  Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'un G7 ülkeleri adına İran'a bir  bildiri iletip iletmeyeceğinin sorulması üzerine, "Hayır, böyle bir konuyu  tartışmadım." yanıtını verdi.
 
"Macron'un İran ile temaslarını destekliyor musunuz?" şeklindeki  soruya da Trump, "Elbette. Başbakan Abe'nin temaslarını da destekliyorum, çünkü o  da İran ile konuşuyor ve anladığım kadarıyla çok iyi bir ilişkileri var. Ancak  İran iki buçuk yıl önceki o eski İran değil. Fakat biz de kendi temasımızı  yapacağız ama biliyorsunuz, insanların konuşmasını engelleyemem. Konuşmak  isterlerse, konuşabilirler." cevabını verdi.
 
Rusya ve Kuzey Kore
 
Rusya'nın G7'ye yeniden katılmasıyla ilgili soru üzerine Trump, "Bu  devam eden bir çalışma. Bazıları Rusya'yı yeniden G7'de görmek istiyor. Bence bu  dünyada pek çok şey için yararlı olurdu. Bence olumlu bir şey olurdu. Bazıları  benimle aynı görüşte. Bu, tartışmakta olduğumuz bir konu." değerlendirmesini  yaptı.
 
Kuzey Kore'nin silah denemeleriyle ilgili soru üzerine Trump, "Bundan  memnun değilim. Ancak (Kuzey Kore lideri Kim Jong Un) herhangi bir anlaşmayı  ihlal etmiyor. Konuşuyoruz. Kendisinden geçen hafta çok hoş bir mektup aldım.   Güney Kore'nin 'savaş oyunları'na kızmış.  Onların de gerekli olduğunu  düşünmüyorum, doğrusunu isterseniz." yanıtını verdi.
 
Trump, Kuzey Kore lideriyle yaptığı görüşmelerin uzun menzilli füzeler  ile nükleer silahlar konusunda olduğunu ve Kim Jong Un'un bu konudaki sözüne  sadık kaldığını söyledi.
 
Kuzey Kore'nin son denemelerinin kısa menzilli füzelerle olduğunu  vurgulayan Trump, "Bu füzeleri herkes deniyor. Beğenin ya da beğenmeyin, füzeler  dünyasında yaşıyoruz." dedi.
 
Trump, Kim Jong Un'un "sonunda doğru şeyi yapacağından emin olduğunu"  da sözlerine ekledi.
 
  

ETİKETLER