İran'dan İsrail'e sert uyarı: Savaş çıkabilir

DHA |  12 Ağustos 2019 Pazartesi - 19:00 | Son Güncelleme : 12 08 2019 - 19:00

İran Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri Komutanı Alirıza Tengsiri, İsrail'in, ABD'nin Hürmüz Boğazında kurulması öngörülen deniz koalisyonunu kapsamında bölgeye gelmesinin savaşa yol açabileceğini ileri sürdü.


Tengsiri, Siyonist İsrail rejiminin Basra Körfezi'ne gelmesi yasadışıdır, savaş ve çatışmalara neden olabilir, bundan da ABD ve İngiltere sorumludur dedi.
 
ABD ve İngilterenin bölgedeki varlıklarını meşrulaştırmak için çeşitli senaryolar tasarladığını iddia eden Tengsiri,  Amerikalılar, İran kara sularına yakın petrol tankerlerine saldırıp, sonra suçu İranın üzerine attı. ABD ve İngiltere, şimdi de bölgede yasadışı bir ittifak kurarak senaryolarını yürütmeye çalışıyor diye konuştu.
 
İstediğimiz zaman ABD ve İngiliz gemilerine elkoyabiliriz
 
İranın istediği zaman ABD ve İngiltere donanmaları tarafından koruma atına alınsa bile, bölgede her gemiyi alıkoyma gücüne sahip olduğunu savunan İranlı komutan, İran, bu bölgede daha önce ABD ve İngiliz askerlerini gözaltına aldı. Gemileri korumakla yükümlü bu askerler, koruyabilseydi kendilerini korurdu  ifadelerini kullandı.
 
İranlı komutan, İranın kendi petrolünü ihraç edebildiği müddetçe Hürmüz Boğazının güvenliğini koruyacağını söyledi.

ETİKETLER