İran'dan DMO için "savaş ilanı sayarız" çıkışı

AA |  12 Ekim 2017 Perşembe - 21:33 | Son Güncelleme : 12 10 2017 - 21:33

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İran Devrim Muhafızları'nın (DMO) ABD tarafından terör listesine alınmasının, ülkesine karşı "savaş ilanı" anlamına geleceğini söyledi.


Fars Haber Ajansının haberine göre, İngiltere'nin başkenti Londra'daki  temasları sırasında yabancı basın mensuplarının gündemdeki "ABD'nin nükleer  anlaşma hakkındaki siyaseti ve DMO'nun terör listesine alınma ihtimali"  konusundaki sorularını cevapladı.
 
Salihi, DMO'nun ABD Başkanı Donald Trump hükümeti tarafından terör  listesine alınmasının "ABD'nin İran halkına yönelik düşmanca tavrı"nın bir eseri  olacağını söyleyerek, "Her ülkenin ordusu ve silahlı kuvvetleri, o ülkenin  emniyet ve güvenliğinin güvencesidir. Dolayısıyla, bu yönde alınacak bir kararı,  savaş ilanı olarak sayarız." ifadelerini kullandı.
 
ABD'nin, nükleer anlaşmayı "ihlal etmesi" durumunda uluslararası  arenada doğuracak sonuçlarına da katlanması gerektiğini belirten Salihi, "İran,  ABD'nin bu konuda sergileyeceği tavrına uygun kararlar alacaktır." dedi.
 
Salihi, P5+1 ülkeleriyle 2015 yılında yapılan nükleer anlaşma'nın  devam etmesi için Avrupa'daki destek turları çerçevesinde dün İngiltere Dışişleri  Bakanı Boris Johnson ile bir araya gelmişti.
 
Trump'ın yarın, ABD'nin, nükleer anlaşmaya bağlı kalıp kalmayacağı  konusunda kararını açıklaması bekleniyor.
 
Nükleer anlaşma, İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa Rusya ve Almanya + AB) arasında 14 Temmuz 2015 tarihinde Avusturya'nın başkenti  Viyana'da imzalanmıştı.