İran'dan Avrupa ülkelerine "terör örgütlerini barındırmayın" çağrısı

AA |  18 Temmuz 2018 Çarşamba - 17:38 | Son Güncelleme : 18 07 2018 - 17:38

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Fransa, Belçika ve Hollanda'nın Tahran Büyükelçileriyle bir araya geldiği görüşmede, tarihi ilişkilere işaret ederek, bu ülkelerin terör örgütlerini barındırmaktan kaçınması gerektiğini belirtti.


 İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Avrupa  ülkelerinden terör örgütlerini ülkelerinde barındırmamalarını istedi. 
 
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Zarif, Fransa,  Belçika ve Hollanda'nın Tahran Büyükelçileriyle bir araya geldiği görüşmede,  tarihi ilişkilere işaret ederek bu ülkelerin terör örgütlerini barındırmaktan  kaçınması gerektiğini söyledi.
 
Zarif, düşmanların İran'ın Avrupa ile ilişkilerine darbe vurmak için  çeşitli bahaneler öne sürdüğünü kaydetti.
 
Halkın Mücahitleri Örgütünün faaliyetleri Tahran'ı rahatsız ediyor
 
Tahran yönetimi, "terör örgütü" olarak kabul ettiği Halkın Mücahitleri  Örgütünün (HMÖ) Avrupa'daki faaliyetlerinden rahatsızlığını sık sık dile  getiriyor. Haziran sonunda Fransa'nın başkenti Paris'te HMÖ'ye bağlı İran Ulusal  Direniş Konseyi, İran'daki yönetimi hedef alan bir etkinlik düzenlemişti.  Paris'teki etkinliğe, ABD Başkanı Donald Trump'a yakınlığıyla bilinen eski  Newyork Belediye Başkanı Rudy Giuliani ve Arap ülkelerinden bazı üst düzey  isimler de katılmıştı.
 
İranlı diplomat tutuklanmıştı
 
Düzenlenen etkinliğe saldırı hazırlığında olduğu iddiasıyla Almanya'da  1 İranlı diplomat ve Belçika'da 2 İran vatandaşı tutuklanmıştı. Diplomatın   Avusturya'nın Viyana Büyükelçiliğinde görev yapan bir İranlı olduğu ortaya  çıkmıştı. Daha sonra 6 Temmuz'da Hollanda, İran Büyükelçiliği'nde görevli iki  diplomatı sınır dışı etmişti.
 
İranlı yetkililer ve ülke medyası, olayın Cumhurbaşkanı Hasan  Ruhani'nin Avrupa ziyareti sırasında İran ile Avrupa arasındaki ilişkileri sabote  etmek için örgüt tarafından planlandığını öne sürüyor.