İran'dan ABD'ye "tutumunu düzelt" çağrısı

AA |  11 Ağustos 2019 Pazar - 19:37 | Son Güncelleme : 11 08 2019 - 19:37

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerikalıların Basra Körfezi'nde izledikleri yolun yanlış olduğunu belirterek, Washington yönetiminin tutumunu değiştirmesini istedi.


İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Ruhani ve Katar  Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, yaptıkları telefon görüşmesinde Hürmüz Boğazı  ve Basra Körfezi'ndeki gelişmeleri ele aldı.
 
 Bölgedeki gerginliğin düşürülmesinin herkesin çıkarına olduğunu  belirten Ruhani, "Amerikalıların, izledikleri yolun yanlış olduğunu anlamalarını  umuyorum. Bu politikaların kazananı olmayacaktır ve tutumlarını düzeltmeleri  gerekiyor." ifadelerini kullandı.
 
İran'ın Basra Körfezi, Hürmüz Boğazı ve Umman Denizi'ndeki güvenliğin  korunmasına ve takviye edilmesine özel bir önem verdiğini hatırlatan Ruhani,  buradaki güvenliğin sağlanmasının bölge halkının çıkarına olacağını kaydetti.
 
ABD başta olmak üzere, bölge dışındaki ülkelerin Basra Körfezi'nde  attığı adımların dünyadaki herkes için güvensizliği yayacağını, bölgedeki  sorunları daha karmaşık ve tehlikeli bir hale getireceğini savunan Ruhani, "Basra  Körfezi'nin istikrarı ve güvenliği, buraya kıyısı olan ülkelerin ortaklaşa  alacakları tedbirlerle mümkündür. Tarihi tecrübeler, yabancı müdahalelerin  gerginliği artırdığını ve bölge şartlarını daha karmaşık bir hale getirdiğini  göstermiştir." değerlendirmesinde bulundu.
 
Katar Emiri  Al Sani de bölgedeki gerginliğin düşmesinin bölgedeki ve  dünyadaki halkların çıkarına olduğunu belirterek, Doha'nın gerginliğin  düşürülmesi için hiçbir çabadan kaçınmayacağını vurguladı.
 
Bölgenin güvenliğinin Basra Körfezi'ne kıyısı olan ülkeler tarafından  temin edilmesi gerektiği aktaran Al Sani, "Katar'ın bu konudaki duruşu tam olarak  nettir. Bölgenin güvenliğinin sağlanması için İran ile iş birliğinden yanayız."  dedi.
 
Öte yandan, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in resmi  temaslarda bulunmak üzere Katar'ın başkenti Doha'ya gittiği belirtildi.
 
  

ETİKETLER