İran'dan ABD'ye ağır hakaretler!

04 Kasım 2016 Cuma - 17:14 | Son Güncelleme : 04 11 2016 - 17:19

ABD ile 37 yıl önce yaşanan rehine krizinin yıldönümü öncesinde konuşan İran'ın dini lideri Aytullah Ali Hamaney, ABD'yi 'kalleş ve yalancı' olmakla suçladı. Hamaney görevde kaldığı sürece ABD ile müzakere yapılmayacağını da söyledi.


Başkent Tahran'da bir grup öğrenci ve öğretmene seslenen Hamaney "ABD ile müzakereler sorunlarımızı çözmeyecek. Çünkü ilk olarak ABD yalancı, düzenbaz, sadakatsiz ve kalleş. İkinci olarak ise ABD'nin kendisi krizden muzdarip.Krizin vurduğu bir ülke nasıl bir başka ülkenin sorunlarını çözebilir?" dedi.
 
"Küstah ABD hükümetinin politikası ve niteliği aşırı hırslılık üzerine temellenmiştir ve yıllardır bu politikayı başta batı Asya ve devrim öncesi İran 'da olmak üzere uyguladılar. Şimdi ABD'liler Suriye, Irak, Lübnan, Yemen ve Kuzey Afrika'daki gelişmelerden umutsuz oldukları bir durumdalar. Bu durum kriz değil mi? diye sordu. 
 
'ABD'DEKİ SİSTEM İNSANİ DEĞERLERDEN ÇOK UZAK'
 
Hamaney ABD'deki başkanlık yarışına da değindi. Hillary Clinton ve Donald Trump'ın televizyondaki tartışmalarının ABD'de 'insani değerlerin çöküşünü' ortaya serdiğini belirten Hamaney, ABD'nin devlet politikası hakkındaki tahminlerinin doğru çıktığını söyledi. Hamaney "Onların (Clinton ve Trump) açıklamaları ABD'nin itibarının mahvolması için yeterli. ABD'deki sistem insani değerlerden çok uzak" dedi.
 
Ülkede ABD karşıtı propagandayı arttırmak için önceki yılların aksine başkan adaylarının canlı yayındaki tartışmaları İran televizyonlarında gösterilmişti.
 
REHİNE KRİZİNİN 37. YILDÖNÜMÜ
 
 İran'da 'İslam Devrimi' nin olduğu 1979'da İranlı öğrenciler ABD'nin Tahran Büyükelçiliğini basarak 52 ABD'liyi 14 ay boyunca rehin tutmuştu. İki ülke arasında o zamandan bu yana kötü olan ilişkiler, geçen yıl İran ile ABD'nin Tahran yönetiminin nükleer faaliyetlerini kısıtlaması ve karşılığında uygulanan yaptırımların azaltılması konusunda uzlaşmasıyla görece iyileşmişti. Hamaney nükleer müzakerelere karşı olan tavrı ile biliniyordu.
 

ETİKETLER

İran abd hamaney hakaret