İran'dan 4 ülkeye tehdit: Sizi yok ederiz

AA |  25 Kasım 2019 Pazartesi - 19:23 | Son Güncelleme : 25 11 2019 - 19:23

İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı General Hüseyin Selami, ülkesindeki benzin zammı protestolarıyla ilgili ABD, İsrail, İngiltere ve Suudi Arabistan'ı suçlayarak, "Kırmızı çizgilerimizi aşarsanız sizi yok ederiz." tehdidinde bulundu.


İran'da rejim yanlıları, geçen haftaki benzin zammı protestolarına  tepki amacıyla başkent Tahran'da gösteri düzenledi.
 
ABD, İsrail ve Suudi Arabistan aleyhine sloganların atıldığı  gösteride, benzine 15 Kasım'da yapılan yüzde 300'lük zammı protesto edenler  "fitneciler" olarak suçlandı. Gösteride, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümetine  karşı dövizler de taşındı.
 
Devrim Muhafızları Genel Komutanı Selami, burada yaptığı konuşmada,  benzin zammına gösterilen tepkileri "savaş" ve "senaryo" şeklinde nitelendirdi.
 
Selami, "Büyük bir uluslararası savaştayız. Sokaklarımızda başlayan  savaşın senaryosu uluslararası boyuta sahipti. Bu savaş tamamlandı. Düşmanın  hiçbir adımını cevapsız ve intikamsız bırakmayacağız." ifadelerini kullandı.
 
İsrail'e "ABD'yi beklemeyin çünkü onlar siz yok edildikten sonra  imdadınıza yetişir" diye seslenen Selami, olayların arkasında olduğunu iddia  ettiği ülkeleri şu sözlerle hedef aldı:
 
"ABD, İngiltere, İsrail ve Suudi Arabistan'a sesleniyorum: Bizi  meydanda denediniz ve güçlü bir tokat yediniz ancak cevap veremediniz. Dünya bu  tokatların bazılarını gördü bazılarını görmedi. Bekleyin. Kırmızı çizgilerimizi  aşarsanız sizi yok ederiz."
 
ABD yaptırımlarının da etkisiyle ekonomik açıdan zor günler geçiren  İran halkı, 15 Kasım'da  benzine 3 kat zam yapıldığının açıklanmasının ardından  ülkenin birçok kentinde protestolara başlamıştı.
 
Gösterilerde, birçok kentte kamu binaları, bankalar, benzin  istasyonları ve marketler tahrip edilmişti. Uluslararası Af Örgütü, olaylar  sırasında en az 115 göstericinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.