İran'da yasak başladı!

AA |  26 Mart 2020 Perşembe - 10:36 | Son Güncelleme : 26 03 2020 - 10:36

İran İçişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Zülfikari, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı tedbirler kapsamında ülke genelinde seyahat ve eyaletlerden çıkış yasağı uygulamasının başladığını duyurdu.


Zülfikari, başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında seyahat  ve eyaletlerden çıkış yasağına ilişkin bilgi verdi.
 
Bu kapsamda yalnızca ikamet ettikleri eyalet dışında bulunan  vatandaşların evlerine dönmelerine izin verileceğini aktaran Zülfikari,  "Yolculuğa çıkmak isteyen kişiler, derhal seyahatlerini kesip evlerine  dönmelidir." diye konuştu.
 
Zülfikari, "Yasağı ihlal eden araçlar 1 ay alıkonulacak ve sürücülere  500 bin tümen para cezası kesilecek." dedi.
 
Toplu taşımaya yönelik kısıtlamalara da değinen Zülfikari,  "Demiryolları, havayolları, ve otobüs terminalleri için uygulanan kısıtlamalar da  devam edecek." ifadelerini kullandı.
 
Zülfikari, yalnızca market, manav ve eczanelerin açık kalacağını  belirterek, kurallara uymayan esnafların dükkanlarının 1 ay mühürleneceğini  bildirdi.
 
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, dün Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı  açıklamada, Koronoyla Ulusal Mücadele Kurulu'nda kısıtlamaların artırılması  yönünde karar alındığını açıklamış ve hazırlanan planın öğleden sonra yürürlüğe  gireceğini belirtmişti.
 
Tahran Vali Yardımcısı Muhammed Takizade dün yaptığı açıklamada,  akaryakıt taşıyan araçlar ile yardım, hizmet, güvenlik ve polis araçları  haricindeki tüm vasıtaların eyalet dışına çıkışlarının yasaklandığını  açıklamıştı.
 
  
 
 

ETİKETLER

iran corona korona