İran'da 3 kişi idam edildi

AA |  08 Eylül 2018 Cumartesi - 18:13 | Son Güncelleme : 08 09 2018 - 18:13

İran'da "Kürdistan Devrimci ve Emekçi Topluluk Partisi" (Komele) üyesi 3 kişi terör eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle idam edildi.


İran medyasında yer alan haberlere göre, ülkede terör eylemlerine  karıştığı gerekçesiyle yargılandığı mahkeme tarafından idama mahkum edilen Komele  mensubu Ramin Hüseyin Penahi, sabaha karşı Kereç'teki Raminşar Cezaevi'nde idam  edildi.
 
Penahi'nin yanı sıra Kasım 2009'da tutuklanan Lokman ve Zanyar Muradi  adlı iki kuzenin de idam edildiği belirtildi. Kürdistan eyaletinin Merivan  kentindeki önde gelen bir din adamını öldürmekle suçlanan kuzenler, 2010 yılında  idama mahkum edilmişti. Lokman ve Zanyar Muradi, Komele adlı örgüte mensup  olmakla da suçlanıyordu.
 
Penahi, geçen yıl haziran ayında beraberindeki örgüt mensuplarıyla  birlikte İran-Irak sınırında Devrim Muhafızları Ordusu güçleriyle girdiği çatışma  sonrasında yakalanmış ve çıkarıldığı mahkeme tarafından 16 Ocak'ta idama mahkum  edilmişti.
 
Hakkındaki suçlamaları önce kabul eden daha sonra işkence altında  zorla ifade alındığını anlatan Penahi'nin idamı, uluslararası insan hakları  kuruluşlarının baskıları nedeniyle ertelenmişti.

ETİKETLER