İran: Çin dünyaya acı bir şaka yaptı

AA |  06 Nisan 2020 Pazartesi - 0:07 | Son Güncelleme : 06 04 2020 - 0:07

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, Çin yönetiminin yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) ilgili açıklamalarını eleştirerek, "Çin, Kovid-19'dan ölenler ve hastalarla ilgili açıkladığı rakam ve istatistiklerle dünyaya acı bir şaka yaptı." dedi.


Cihanpur, başkent Tahran'da düzenlediği basın toplantısında, AA  muhabirinin sorusunu yanıtladı.
 
"Çin Kovid-19'dan ölenler ve hastalarla ilgili açıkladığı rakam ve  istatistiklerle dünyaya acı bir şaka yaptı." diyen Cihanpur, "Bu hastalığa  yakalanan ülkeler, Çin'in açıklamalarını göz önüne alarak, hastalığın gripten  daha hafif olduğunu zannetti. Böyle değil. Bu hastalığın döneminin iki ay  olduğunu söylemek de mümkün değil." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Tahran'da durum 'kırmızı' seviyede"
 
Tahran'da durumun "kırmızı" seviyede olduğuna işaret eden Cihanpur,  şunları söyledi:
 
"Tahran'da ölü ve vaka sayısı düşüşe geçmişti. Ama Nevruz tatilinin  bitmesiyle halkın şehre dönmesi ve iş yerlerinin açılması neticesinde, gelecek  hafta rakamların artışını beklemek lazım. Önlemlere riayet edilmez ve konu hafife  alınırsa, başkentte salgın yeniden başlayabilir."
 
Çin'den dünyaya yayılan Kovid-19, İran'da ilk olarak 19 Şubat'ta Kum  kentinde görülmüş, ardından ülkenin tamamına yayılmıştı.
 
İran'da bugün itibarıyla yeni tip koronavirüs kaynaklı can kaybı 3 bin  603'e, vaka sayısı ise 58 bin 226'ya ulaştı.

ETİKETLER

İran Çin koronavirüs