Son dakika... İran'a yaptırıma karşı ortak açıklama

AA |  06 Ağustos 2018 Pazartesi - 13:05 | Son Güncelleme : 06 08 2018 - 15:21

AB, Fransa, İngiltere ve Almanya'dan ortak İran'a yaptırım açıklaması geldi. Açıklamada "AB hukuku ve BMGK kararı uyarınca İran ile meşru ticaret yürüten Avrupalı firmaları koruma konusunda kararlıyız" denildi.


AB ile 3 ülkenin dışişleri bakanları, ABD'nin, 14 Temmuz 2015'te  Avusturya'nın başkenti Viyana'da P5 1 (ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve  Almanya) ile İran arasında imzalanan, 16 Ocak 2016'da yürürlüğe giren Kapsamlı  Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmadan çekilmesi ve bu  ülkeye uygulanacak yaptırımların ilk aşamasının devreye girmesiyle ilgili ortak  açıklama yayımladı.
 
 Açıklamada, ABD'nin çekilme kararı ve yaptırımları devreye sokmasından  derin esef duyulduğu belirtilerek, "AB hukuku ve BM Güvenlik Konseyi kararı  uyarınca İran ile meşru ticaret yürüten Avrupalı firmaları koruma konusunda  kararlıyız." ifadesine yer verildi. Yaptırımlardan etkilenebilecek AB menşeli  şirketleri koruma amacıyla güncellenmiş AB "Engelleme Mevzuatı"nın yarından  itibaren devreye sokulacağı vurgulandı.
 
 İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) tarafından hazırlanan  11 ayrı raporda da belirtildiği gibi KOEP'nin şartlarına uyduğu, bu anlaşmanın,  Avrupa, bölge ve dünya barışı için kilit öneme sahip bir güvenlik garantisi  olduğu kaydedilen açıklamada, "İran'ın KOEP çerçevesindeki tüm taahhütlerini tam  olarak yerine getirmeye devam etmesini umuyoruz." denildi.
 
 "İran ile yapılan nükleer anlaşmanın korunması, uluslararası  anlaşmalara saygı ve uluslararası güvenlikle ilgili bir konudur." ifadesine yer  verilen açıklamada ayrıca KOEP'ye imza atan taraflar ve anlaşmaya destek veren  üçüncü ülkelerin İran ile çalışmaya devam edeceğinin altı çizildi.
 
 ABD Başkanı Donald Trump, İran ile varılan nükleer anlaşmadan  çekildiklerini ve İran'a yönelik yaptırımların yürürlüğe sokulacağını duyurmuştu.
 
 Trump'ın kararının ardından ABD Hazine Bakanlığından, İran'a yönelik  ilk yaptırım paketinin 6 Ağustos'ta, ikinci yaptırım paketinin de 4 Kasım'da  devreye gireceği bildirilmişti.
 

ETİKETLER