İran 3 ülkeyi açık açık tehdit etti

AA |  14 Ocak 2020 Salı - 21:25 | Son Güncelleme : 14 01 2020 - 21:25

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, İngiltere, Almanya ve Fransa'nın İhtilaf Çözüm Mekanizması'nı işletmenin sonuçlarına katlanmaları gerektiğini belirtti.


Musevi, yaptığı yazılı açıklamada İngiltere, Fransa ve Almanya'yı  nükleer anlaşmadaki vaatlerini yerine getirmemekle suçlayarak, "İran, bu 3  ülkenin yapıcı olmayan adımlarına karşı sert ve kararlı bir yanıt verecektir."  ifadelerini kullandı.
 
Mekanizma'nın İran Dışişleri Bakanı tarafından Nükleer Anlaşma Ortak  Komisyonu Organizatörü'ne gönderilen mektupla başlatıldığını savunan Musevi, yeni  bir sürecin ve pratik bir gelişmenin söz konusu olmadığını belirtti.
 
Musevi, Mekanizma'nın işletilmesi açıklamasını söz konusu 3 ülkenin  zaafı şeklinde değerlendirerek, AB ülkelerinin taahhütlerini gerine getirmemesi  nedeniyle İran'ın nükleer anlaşmanın 26. ve 36. maddelerine dayanarak  taahhütlerini askıya aldığını savundu.
 
İngiltere, Almanya ve Fransa, İran'ın nükleer anlaşmadan kaynaklanan  yükümlüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle İhtilaf Çözüm Mekanizması'nı  işletme kararı almıştı.
 
E3 olarak bilinen İngiltere, Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanlarının  ortak açıklamasında, Tahran'ın nükleer faaliyetlerini düzenleyen Kapsamlı Ortak  Eylem Planı'nın (JCPOA) korunmasının önemine değinilmiş ve şu ifadelere yer  verilmişti:
 
"İran'ın eylemleri göz önüne alındığında, İran'ın JCPOA kapsamındaki  taahhütlerini yerine getirmediği yönündeki endişelerimizi kayda geçirmek ve bu  konuyu paragraf 36'da belirtilen İhtilaf Çözüm Mekanizması altındaki Ortak  Komisyona taşımadan başka seçeneğimiz kalmadı."
 
İhtilaf Çözüm Mekanizması, ilgili bakanlara herhangi bir sorunun  çözümü için iki hafta süre tanıyor ancak tüm tarafların kabul etmesi durumunda bu  süre uzatılabiliyor. Bir danışma kurulunun kurulmasına karar verilmesi durumunda  ise 20 gün ek süre verilebiliyor.
 
Nükleer anlaşma
 
İran ile Çin, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB)  arasında 2015'te Tahran'ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve denetim altına  alındığı bir anlaşma imzalanmıştı.
 
Ancak ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve gelmesinin ardından  Washington, anlaşmadan tek taraflı çekilerek, İran'a yeniden yaptırım uygulamaya  başlamıştı.
 
Anlaşmanın diğer taraflarından Washington'u durdurmasını isteyen ancak  bunda başarılı olamayan İran, Temmuz 2019'da nükleer anlaşmanın bazı maddelerini,  5 Ocak 2020'de anlaşmadan kaynaklanan tüm taahhütleri askıya aldığını  açıklamıştı.
 
Tahran, yaptırımların kalkması ve menfaatlerin temin edilmesi halinde  yeniden anlaşmaya dönmeye hazır olduğunu ifade etmişti.

ETİKETLER

İran Almanya Fransa