Irak'ta sıcak gelişme! İran Başkonsolosluğunu ateşe verdiler

AA |  07 Eylül 2018 Cuma - 18:50 | Son Güncelleme : 07 09 2018 - 21:37

Irak’ın güneyindeki Basra kentinde bir grup gösterici, İran’ın Basra Başkonsolosluğunu basarak, ateşe verdi.

İran, göstericiler tarafından Basra’daki Başkonsolosluğunun yakılmasının ardından Irak'la arasındaki Şelamçe Sınır Kapısı'nı kapattı


Yerek kaynaklardan alınan bilgiye göre Basra kentinde, "kamu hizmeti  yoksunluğu, işsizlik ve yolsuzluklara" karşı başlayan ve giderek alevlenen  gösteriler sırasında, bir grup İran’ın Basra Başkonsolosluğunu bastı.
 
Konsolosluğa giren öfkeli grup, binayı ateşe verdi.
 
Basra’daki gösteriler sırasında daha önce devlet televizyonu ile Şii  parti ve milis güçlere ait binalar da ateşe verilmişti.
 
Şelamçe Sınır Kapısı kapatıldı
 
Irak yerel medyasında yer alan haberlere göre, İran Basra  Başkonsolosluğunun yakılması üzerine kentin güneyindeki sınır kapısı Şelamçe’yi  kapattı.
 
Basra’da devam eden gösteriler sırasında bir grup gösterici, bugün  İran’ın Basra Başkonsolosluğunu ateşe vermişti.
 
Öte yandan Irak Meclisi de 12 Mayıs'taki seçimlerin galibi Mukteda  es-Sadr'ın çağrısı üzerine Basra'da yaşanan olaylarla ilgili yarın için  "olağanüstü toplantı" kararı almış, meclis basın ofisinden yapılan yazılı  açıklamada, yarın düzenlenecek acil oturuma Başbakan Haydar el-İbadi ve ilgili  bakanların katılacağı duyurulmuştu.
 
Basra halkının 8 Temmuz'dan bu yana "yeterli kamu hizmeti sunulmadığı,  elektrik ve su sıkıntısı, işsizlik ve yolsuzluk" gibi gerekçelerle düzenlediği  gösterilerin şiddeti son günlerde artmıştı.
 
Olayları bastırmak için güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu şu ana  kadar 20'den fazla gösterici hayatını kaybederken yüzlerce kişi yaralandı.
 
Sokağa çıkma yasağı ilan edildi
 
Basra Operasyonlar Komutanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre,  yaşanan olaylar sebebiyle kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Açıklamada, söz  konusu yasağın ne zaman kalkacağına dair bilgi verilmedi.
 
 
 
 

ETİKETLER