Irak Başbakanı Abdulmehdi Türkiye'ye geliyor

DHA |  14 Mayıs 2019 Salı - 15:28 | Son Güncelleme : 14 05 2019 - 17:47

Cumhurbaşkanlığı Irak Cumhuriyeti Bas¸bakanı Adil Abdu¨lmehdi'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine yarın Türkiye'ye geleceğini açıkladı.


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Abdulmehdi'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daveti üzerine yapacağı resmi ziyaret yarın gerçekleşecek. Ziyaret sırasında yapılacak görüşmelerde, terörle mücadele, Irak'ın yeniden imarı, ticaret ve enerji alanları başta olmak üzere Türkiye-Irak arasında iş birliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

Görüşmelerde ayrıca, Türkiye ve Irak'ı yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası konularda da fikir alışverişinde bulunulması öngörülüyor.

IRAK BAŞBAKANI'NDAN AÇIKLAMA 

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Bağdat'ta yaptığı haftalık basın toplantısında, "Türkiye  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine çalışma ziyareti için yarın  Ankara'ya gideceğim. Türkiye ile birçok konuda ortaklığımız söz konusu."  dedi. Ankara'da Irak ve Türkiye'yi ilgilendiren birçok ortak meseleyi ele  alacaklarını bildiren Abdulmehdi, bunların başında güvenlik meselesi olduğunu  paylaştı. Irak Başbakanı Ankara'ya gerçekleştireceği ziyaretle ilgili şunları  kaydetti: "Türkiye ile güvenlik meselesinin yanı sıra Suriye'deki gelişmeler,  Sincar'daki durum, ortak sınırlar gibi konularda da ortaklığımız söz konusu.  Türkiye ile ayrıca çok önemli ekonomik ilişkilerimiz var. Türkiye'nin Irak'ta  ciddi anlamda yatırım yapması ve diğer ekonomik alanlarda geniş şekilde yer  alması bizim açımızdan çok önemlidir. Türkiye'nin buna karşı güçlü bir  kapasitesinin olduğundan da eminiz."
 Türkiye'nin bölgede güçlü ve söz sahibi olduğunu vurgulayan  Abdulmehdi, "Irak, diğer komşu ve bölge ülkelerinden daha çok Türkiye ile  anlaşabilir. Türkiye için de aynı durum söz konusu. Karayolu ve demiryolları  yapımı konusunda da Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanabiliriz." ifadelerini  kullandı.
 
 Abdulmehdi, yarınki temaslarında Irak ve Türkiye arasındaki su  meselesine de değineceklerini aktararak, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, su  meselesi için özel temsilcisini atadı. Bu da, Türkiye'nin su meselesine ne kadar  önem verdiğinin göstergesi. Hem Irak hem de Türkiye olarak su meselesinin  çözümünde ciddiyiz." diye konuştu.
 
  "Çatışmanın faturasını Irak ve bölge çok ağır şekilde öder"
 
 "Irak'ın ABD ve İran arasında meydana gelebilecek bir çatışma sahasına  dönüşebilmesi" sorusu üzerine Abdulmehdi, "ABD ve İran, her iki taraf da Irak'ın  dostudur. Gelişmelerin çatışma aşamasına gelmesini istemiyoruz. Bu, tehlikeli bir  konudur, buna (çatışma sahasına) çekilmek istemiyoruz. Çünkü olası bir çatışmanın  faturasını Irak ve bölge çok ağır şekilde öder. Her iki taraf da çatışma ve savaş  çıkmasını istemediğini ifade ediyor. Konunun barışçıl yollarla bitmesi için her  iki taraftan gelen sinyaller var." cevabını verdi.ABD'nin vatandaşlarına yönelik Irak'a seyahat uyarısında bulunmasına  da değinen Iraklı Başbakan, ülkesindeki ABD çıkarlarına karşı hiçbir saldırı  hazırlığı ve tehdidinin bulunmadığını dile getirdi. Abdulmehdi, "Irak'tan bazen silahlı gruplar tarafından Türkiye ve  İran'a karşı saldırılar oluyor. Irak'ın komşu ülkelere yönelik saldırı yeri  olmasını istemiyoruz." ifadesini kullandı.