İnternet kullanımı tavsiyeleri: Düşük formatta indirin

AA |  26 Mart 2020 Perşembe - 17:33 | Son Güncelleme : 26 03 2020 - 17:40

Anadolu Üniversitesi, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirler kapsamında insanların evlerde olmasıyla artan internet kullanımının Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve uzaktan eğitim materyallerini engellememesi için uyarılarda bulundu.


Anadolu Üniversitesi'den yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'deki servis sağlayıcılarının açıklamalarına göre hem sabit hem de mobil internet kullanımında  yüzde 30 ila 50'lere varan bir artış yaşandığı belirtildi.
 
Belge göndermek yerine link gönderilmeli
 
Uzaktan çalışma ve uzaktan eğitim faaliyetlerinin önümüzdeki haftalarda da devam etme ihtimaline karşın verimli bir internet hizmeti için  kullanıcılara da görevler düştüğü ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
 
"İnterneti meşgul etmemek için sadece gerekli dokümanlar indirilmeli.  Belge göndermek yerine link gönderilmeli. Paylaşılan gönderiler daha düşük  formatlı içeriklere dönüştürülmeli, birden fazla belge var ise klasör  sıkıştırılmalı. Yüksek boyutlu verilerin indirilmesi için internet trafiğinin  daha az olduğu gece saatleri tercih edilmeli. Sürekli ve gereksiz görüntülü  konuşmadan kaçınılmalı. Online oyunların başında geçirilen süreye dikkat edilmeli  ve ekran kullanım süresi kontrol edilmeli."
 
"Cihazlarınızı internete kabloyla bağlayın"
 
İnternetten daha yüksek performans almak için yapılması gerekenlerin  sıralandığı açıklamada, şunlar ifade edildi:
 
"Uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma faaliyetlerinin aksamaması ve  motivasyon için hızlı bir internet en önemli şart. Cihazlarınızı internete  kabloyla bağlayın. Kablosuz bağlantılar için modemi merkezi bir yere  konumlandırın. Güvenli bir WIFI şifresi ile ağınızın güvende olduğundan emin  olun. İnternet bağlantı hızınızı gün içinde hız testi yaparak kontrol edin.  Modeminizi günde en az bir kez kapatıp açarak dinlenmesini sağlayın. İnternete  bağlı cihazlarınızın sayısını azaltın. Bilgisayarınızın rutin virüs taramasını  yapın. Tarayıcınızın ve cihazlarınızın güncellemelerini mutlaka zamanında yapın.  Cihazlarınızın arka planında çalışan uygulamaları kontrol edin. Tarayıcılarınızın  önbelleğini ve araç çubuğunu boşaltın."