İnternet devleri Google ve Facebook'a uyarı: Ödeme yapılması gerekiyor

AA |  05 Eylül 2018 Çarşamba - 0:12 | Son Güncelleme : 05 09 2018 - 0:15

Avrupa’nın önde gelen haber ajansları, Google ve Facebook gibi internet devlerinin kullandıkları haber ve içerikler için ödeme yapmaları gerektiğini açıkladı.


Anadolu Ajansının (AA) da üyesi olduğu Avrupa Haber Ajansları Birliği  (EANA) tarafından yapılan yazılı açıklamada, haber ajanslarının ürettikleri  haberlerin içeriklerinin Google ve Facebook gibi internet şirketleri tarafından  reklam geliri elde etmek için kullanıldığı belirtildi. Ajanslar, bu kapsamda  Avrupa Parlamentosuna (AP) "telif hakkı" yasalarındaki dengesizliğin düzeltilmesi  çağrısında bulundu.
 
EANA üyesi 18 haber ajansının genel müdürlerinin imzasının bulunduğu  açıklamada, AP'deki telif hakları yasa tasarısına kullanıcıların özgür internet  erişimini engelleyeceği gerekçesiyle karşı çıkan Facebook’un geçen yıl 16 milyar  dolar, Google'ın ise 12,7 milyar dolar gelir elde ettiği vurgulandı.
 
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
 
"Haberleri kullananlara adil bir fiyat uygulamasından bahsediyoruz.  Avrupa’da özgür basın ve demokratik değerler için AB'de de yasaları belirleyen  kurumların telif haklarında reform konusunda bir baskı oluşturması gerekiyor.  Google ve Facebook şirketleri, gazete ve haber ajanslarının yüksek fiyatlarla  ortaya çıkardığı sayısız içeriği, herhangi bir ödeme yapmadan kullanıyor."
 
AP'de temmuz ayında reddedilen söz konusu tasarının 12 Eylül'de  yeniden oylanması öngörülüyor.