İnovasyonla ihracatın kilosu 15 dolara çıktı!

20 Kasım 2014 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 20 11 2014 - 2:30

Türk tekstilciler, inovasyon sayesinde ihracatın kilogram fiyatını 10 kat artırdı. Tekstilciler; 1.5 dolar civarında olan ihracat kilogram fiyatını tül ve dantelde 15 dolara, havluda ise 10 dolara çıkarma başarısını gösterdi.


CNR Holding, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD) işbirliğinde, KOSGEB desteğinde düzenlenen Home&Tex Ev Tekstili ve Dekorasyon Fuarı başladı. CNR EXPO Yeşilköy’de 22 Kasım’a kadar sürecek fuarda inovasyonun önemi ortaya çıktı. Fuarın açılışında konuşan TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık,  inovasyonla ihracatta kilogram ücretini katladıklarını söyledi.  Küçükçalık, “Mekan tekstilimiz 13 milyar dolar büyüklüğünde. Bu rakamın 5 milyar dolarını ihraç ediyoruz. Geriye kalan 8 milyar doları da iç ticaret hacmimizi oluşturuyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) gündemimize oturttuğu inovasyonu sektörümüze katarak 1.5 dolar olan ihracat kilogram fiyatımızı tül ve dantelde 15 dolara, havlu da ise 10 dolara çıkardık” dedi.
 
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle ise tekstil ihracatının yüzde 10 artışla ülkenin genel ihracatının iki katı daha fazla artış gösterdiğine işaret ederek, “Rusya’ya olan ihracatımızda yüzde 25 düşüş olmasına rağmen sektör büyüme hızını artırıyor. Bu durumun nedeni sektörün bir araya gelerek başarılı fuarlar düzenlemesidir” diye konuştu. 
 
3.2 milyar doları geçecek
 
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (BTSO) İbrahim Burkay ise Türk ev tekstilinin özellikle tasarım, üretim, istikrarlı kusursuz servis ve moda oluşturmada takip edilen ve örnek gösterilen konuma yükseldiğini söyledi. Sektörün genel başarısında fuarların büyük payı olduğunu belirten Burkay, “Home&Tex fuarına katılan firmaların yüzde 41’ini Bursalı firmalar oluşturuyor. Bu durumdan çok memnunuz. 41 kere maşallah demek istiyorum” dedi.  Sektörün dünya genelinde yüzde 5’lik bir pazar payına sahip olduğuna dikkat çeken Burkay, “2014 yılının ilk 10 aylık döneminde ev tekstil ihracatımız 2.7 milyar dolar oldu. Yılsonunda inşallah 3.2 milyar doların üzerine çıkacağız. Hedeflerimize giden yolda fuarlar bizim destekçimiz olacak” diye konuştu.
 
Dün açılan Home&Tex Ev Tekstili ve Dekorasyon Fuarı’na 500 firma katılıyor. Fuara yurtiçi ve yurtdışından 35 bin ziyaretçi bekleniyor. Fuara ağırlıklı olarak Ortadoğu, İran ve Balkan ülkelerinden ziyaretçiler geldi.
 
İşlemlerin yüzde 67’si  1 dakikada tamamlandı
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre geçen ay gümrüklerde 281 bin 741 ihracat beyannamesi işlem gördü. Bu beyannamelerin yüzde 67.3’ünü oluşturan 189 bin 709’unun işlemleri, gümrük sürecinin başladığı andan itibaren ilk 1 dakikada sonuçlandırıldı ve ülkeyi terk edebilecek duruma getirildi. Geçen yılın aynı ayında yüzde 63 olan söz konusu oran, böylece 4.3 puan artış gösterdi. Ekim ayındaki ihracat beyannamelerinin yüzde 81.6’sını oluşturan 229 bin 814’ünün kontrol ve muayene işlemleri ilk yarım saatte, yüzde 95’ini oluşturan 267 bin 647’sinin işlemleri ilk 4 saatte, yüzde 97.8’ini oluşturan 275 bin 505’inin işlemleri de ilk 24 saatte tamamlandı. İlk 24 saat itibariyle bu oran fiziki kontrole tabi tutulan beyannameler için yüzde 78, belge kontrolüne tabi tutulan beyannameler için yüzde 98.7, basitleştirilmiş usulde işlem gören beyannameler için yüzde 100 olarak gerçekleşti. Geçen ay ithalatta toplam 261 bin 39 beyanname işleme konulurken, bunların işlemlerinin ilk 1 dakikada gerçekleştirilme oranı yüzde 2.8’de kaldı. Beyannamelerin yüzde 13.6’sının işlemleri ilk yarım saatte, yüzde 59’unun işlemleri ilk 8 saatte bitirildi.

ETİKETLER