İngiltere'yi sallayan istifa! Devamı gelecek...

AA |  23 Mayıs 2019 Perşembe - 8:04 | Son Güncelleme : 23 05 2019 - 8:04

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'nin parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'ndan sorumlu bakanı istifa etti.


İngiltere'yi sallayan istifa. Theresa May hükümetinin Avam Kamarası'ndan sorumlu bakanı Andrea Leadsom, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla hükümetteki görevinden istifa ettiğini duyurdu.
Leadsom, istifasına gerekçe olarak, May'in dün açıkladığı yeni Brexit anlaşmasının ülkeyi AB referandumunun sonucuna sadık biçimde Birlik'ten ayıramayacağını gösterdi.
 
Leadsom, 2016'daki referandumun ardından dönemin başbakanı David  Cameron'ın istifasıyla boşalan başbakanlık makamına May'e karşı aday olmuş ancak daha sonra yarıştan çekilmişti.
Başbakan May, Avam Kamarasında daha önce 3 kez reddedilen Brexit anlaşmasını haziran başında yeniden milletvekillerinin oyuna sunacağını açıklamıştı.May, anlaşmayı Avam Kamarasından geçirebilmek için aralarında ikinci  Brexit referandumunun oylanmasının da bulunduğu bir dizi "taviz" vereceğini  açıklamıştı.
 
Leadsom'ın istifasını başka kabineden istifaların da takip edebileceği  belirtiliyor.Başbakan May, partisi içindeki muhalif milletvekillerinden gelen  istifa baskısı altında bulunuyor.
 

ETİKETLER