İngiltere Parlamentosu Brexit oylamasını erteledi

AA |  19 Ekim 2019 Cumartesi - 16:57 | Son Güncelleme : 19 10 2019 - 17:22

İngiltere Başbakan Boris Johnson'ın, Avrupa Birliği (AB) ile vardığı yeni Brexit anlaşmasının oylaması ertelendi. Parlamento, yeni Brexit anlaşmasının oylamasının gerekli tüm yasal düzenlemeler kabul edilene dek ertelenmesini içeren bir değişiklik önergesini kabul etti.


İngiltere Parlamentosu, 37 yıl sonra ilk kez bir cumartesi günü  toplanarak yeni Brexit anlaşmasını görüştü. Görüşmelerin ardından Avam Kamarası Başkanı John Bercow'ın kararıyla  önce bir değişiklik önergesi oylandı.
 
İktidardaki Muhafazakar Partiden ihraç edilen Oliver Letwin'in verdiği  ve anlaşmanın daha detaylı incelenmesi için bugün oylanmamasını öngören  değişiklik teklifi, 306'ya karşı 322 oyla kabul edildi.
 
Oylamanın Brexit için gerekli tüm yasal düzenlemeler geçene kadar  ertelenmesini içeren değişiklik, dolaylı olarak Johnson'ın AB'den 3 aylık bir  erteleme istemesini de gerektiriyor.
 
"AB İLE BİR ERTELEMEYİ MÜZAKERE ETMEYECEĞİM"
 
Oylama sonrası konuşan Johnson, yeni bir ertelemeye karşı olduğunu  belirtti.
 
Johnson, 31 Ekim'de AB'den ayrılmak için gelecek hafta parlamentoya  bir yasa tasarısını sunacaklarını söyleyerek, "AB ile bir ertelemeyi müzakere  etmeyeceğim ve yasalar da beni buna zorlayamaz." dedi.
 
Ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, sonucu  memnuniyetle karşıladığını vurgulayarak, değişiklik önergesinin Başbakan'ın  anlaşmasız ayrılık şantajına son verdiğini dile getirdi.
 
Corbyn, "Başbakan, yasalara uymak zorunda." ifadesini kullandı.
 
Anlaşmanın yapılacak daha sonraki oylamada kabul edilmemesi,  Johnson'ın yasaya uymaması veya AB'nin talebe onay vermemesi durumlarında  İngiltere, 31 Ekim'de anlaşmasız bir şekilde birlikten ayrılmış olacak.
 
YENİ ANLAŞMA
 
İngiltere ile AB, önceki gün Brexit konusunda yeni bir anlaşmaya  varmıştı. Daha önce 3 kez reddedilen anlaşmada tepkilere yol açan Kuzey  İrlanda'ya ilişkin "tedbir maddesi" kaldırılarak, konuyla ilgili yeni bir  düzenlemeye yer verilmişti.
 
Yeni anlaşmaya göre, Brexit'in ardından Kuzey İrlanda bir dizi AB  kuralına uymaya devam edecek. Kuzey İrlanda, kağıt üzerinde İngiltere'nin gümrük  sahası içinde kalmayı sürdürse de fiilen AB'nin ortak pazarının parçası  olacağından İngiltere ile Kuzey İrlanda arasında gümrük duvarı oluşacak.
 
Kuzey İrlanda'ya İngiltere içinde ayrıcalıklı bir konum tanıyan bu  düzenlemenin devam ettirilmesi veya sona erdirilmesi de Kuzey İrlanda bölgesel  parlamentosunun onayına tabi olacak. Bölgesel parlamentonun bu konuda 4 yılda bir  oylama yapması öngörülüyor.
 
İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik  Krallık'ta 2016'da yapılan Brexit referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile  AB'den ayrılma kararı alınmıştı ancak İngiltere'de seçmenlerin yüzde 46'sı,  Galler'de yüzde 47'si, Kuzey İrlanda'da yüzde 56'sı, İskoçya'da ise yüzde 62'si  AB üyeliğinin devamında yan oy kullanmıştı.
 
Eski Başbakan Theresa May'in AB ile vardığı Brexit anlaşmasının  parlamentoda 3 kez reddedilmesinin ardından 29 Mart olan Brexit tarihi 31 Ekim'e  ertelenmişti.